Choroby tarczycy a antykoncepcja

Tarczyca to gruczoł, znajdujący się w dolnej, przedniej części szyi i odpowiada ze wytwarzanie 3 hormonów:trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, które wpływają na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforowąorganizmu.
Zaburzenie pracy tarczycy wiąże się z zaburzoną gospodarką hormonalną organizmu, co niesie za sobą określone konsekwencje. Do najczęściej spotykanych chorób tarczycy należą: niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa. Każda z wymienionych chorób wpływa na funkcjonowanie organizmu począwszy od tycia/chudnięcia po stany depresyjne, wypadanie włosów i płodność.
, Choroby tarczycy a antykoncepcja, Naturalna Płodność
Kobiety, które cierpią na dysfunkcje tarczycy zmagają się z wieloma efektami ubocznymi choroby jak np. długość cyklu, wyznaczanie faz płodności w trakcie cyklu czy trudności z zajściem w ciążę. Niedoczynność tarczycy powoduje, że cykl miesięczny jest krótszy a w przypadku ciąży wzrasta ryzyko poronienia, w przypadku nadczynności cykle mogę być wydłużone a owulacja nie występuje. Jako, że większość schorzeń tarczycy należy do grupy chorób autoimmunologicznych, ryzyko zachorowania na zespół policystycznych jajników, cukrzycy typu II czy celiakii również wzrasta gdyż są to choroby z tej samej grupy.
Antykoncepcja przy schorzeniach tarczycy nie jest sprawą łatwą podobnie jak zajście w ciążę. Większość kobiet przyjmuje tabletki zawierające odpowiednią dawkę hormonów, które mają za zadanie wyrównać gospodarkę hormonalną i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W związku z tym duża ich grupa nie decyduje się na antykoncepcją hormonalną np. tabletki antykoncepcyjne czy plastry hormonalne i szuka rozwiązań, które nie będę miały wpływu na pracę organizmu, warto jednak podkreślić, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przy chorobach tarczycy nie jest zabronione.
Alternatywnymi formami antykoncepcji są prezerwatywy lub kapturki domaciczne, które nie wszystkim parom odpowiadają, w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są komputery cyklu np. Cyclotest 2 Plus lub mini mikroskopy owulacyjne np. Tester Afrodyta.  Jedno i drugie narzędzie działa w oparciu o procesy naturalne zachodzące w organizmie i w żaden sposób w niego nie ingeruje. Obie metody cieszą się wysoką skutecznością na poziomie 98-99% i mogą być stosowane przez bardzo długi czas bez obaw o efekty uboczne.

Leave a Reply

Translate »