nogiAntykoncepcja po porodzie. Jaką metodę antykoncepcyjną wybrać?

Okres po urodzeniu dziecka jest dla kobiety szczególny, ponieważ jej organizm zaczyna powoli wracać do normalności po trudach i obciążeniach związanych z porodem. Wszystko musi odbywać się stopniowo, gdyż kobieta jest wtedy bardzo wrażliwa i delikatna. Aby powrócić do normalnego życia seksualnego musi minąć ok. 6 tygodni, ponieważ przez ten czas muszą wygoić się rany poporodowe. Kiedy już do tego dojdzie, a w najbliższym czasie nie ma w planach kolejnego dziecka, trzeba koniecznie zastanowić się nad antykoncepcją, ponieważ w tym okresie ogranicza się nieco wachlarz wyboru metod antykoncepcyjnych. Inne  będą przeznaczone dla młodych mam, które karmią piersią, inne dla tych, które zakończyły laktację lub wybrały mleko modyfikowane.  Ważną kwestią jest również to, w jakim odstępstwie czasowym para będzie planowała kolejne dziecko – czy dopiero za kilka lat, czy też bierze pod uwagę ewentualność, ze może w najbliższym czasie.

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Tabletki hormonalne jednoskładnikowe (minipigułka)

Tylko ten rodzaj pigułek antykoncepcyjnych jest dopuszczalny dla kobiet, które karmią piersią. Tabletki jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon –  progestagen i jest on bezpieczny dla niemowląt, ponieważ nie wpływa na jakość mleka. Przyjmuje się je codziennie, bez żadnej przerwy, w przeciwieństwie do pigułek dwuskładnikowych. Ochrona antykoncepcyjna rozpoczyna się po tygodniu od pierwszego dnia przyjęcia tabletki i  należy do jednych ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.

Laktacja

Jest to temat budzący dość sporo kontrowersji. Generalna zasada jest taka – nie można nazwać laktacji metodą antykoncepcyjną, tylko okresem, kiedy płodność jest znacznie obniżona. Jeśli w trakcie laktacji współżyje się bez innych zabezpieczeń,  a chce się jak najbardziej zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę,  należy dokładnie przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze – niemowlę może być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki i to za każdym razem, gdy się tego domaga. Po drugie – przerwa pomiędzy karmieniami nie może przekraczać 6 godzin, dlatego obowiązkowe jest wstawanie w nocy i precyzyjne ustalanie, wyliczanie i pilnowanie godzin pomiędzy każdym kolejnym karmieniem. W momencie nieprzestrzegania tych zasad, ryzyko zajścia w ciążę znacznie rośnie, dlatego metoda ta jest dobra dla par, które cenią sobie naturalność i życie w zgodzie z własną naturą i płodnością, które biorą pod uwagę ewentualność, że wkrótce może pojawić się kolejne dziecko.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Na rynku dostępne są wkładki wewnątrzmaciczne zawierające miedź oraz hormony. Obie są dozwolone dla kobiet karmiących piersią. Zagęszczają śluz szyjkowy, przez co uniemożliwiają plemnikom dotarcie do jajowodów. Wkładka hormonalna dodatkowo uwalnia w małej ilości hormon- progestagen, który wzmacnia działanie antykoncepcyjne. Uwalniany jest miejscowo w macicy przez co nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

Prezerwatywa

Oczywiście pozostaje jeszcze prezerwatywa. Dla kobiet w okresie laktacji najlepsze będą nawilżane prezerwatywy, ponieważ w tym okresie wiele kobiet skarży się na suchość pochwy.

Wszystkie te metody są odpowiednie dla kobiet karmiących piersią. Niedopuszczalna jest dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, zastrzyk antykoncepcyjny itd., ponieważ mogą zaszkodzić dziecku. Dla kobiet po okresie laktacji dostępne są już wszystkie metody antykoncepcyjne włącznie z komputerami cyklu czy testerami owulacyjnymi , tak jak przed ciążą.

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Antykoncepcja po porodzie. Jaką metodę antykoncepcyjną wybrać?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

, Antykoncepcja po porodzie. Jaką metodę antykoncepcyjną wybrać?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »