Antykoncepcja po porodzie. Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Metody antykoncepcji po porodzie

Metody antykoncepcji po porodzie

Podczas wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji po porodzie trzeba przede wszystkim skupić się na dwóch czynnikach. Środek powinien być bezpieczny zarówno dla matki, jak i karmionego piersią dziecka oraz skuteczny, by zapobiegać zajściu w kolejną ciążę. Warto zaznaczyć, że z niektórych metod antykoncepcji nie można korzystać w okresie laktacji, dlatego decyzję należy skonsultować z lekarzem.

Współżycie po porodzie – kiedy zacząć stosować antykoncepcję?

Po każdym porodzie zarówno siłami natury, jak i przy cesarskim cięciu nadchodzi okres połogu. Jest to czas regeneracji ciała rodzącej. Pojawia się naturalnie i można zaobserwować szereg zmian w organizmie np. spadek energii, wahania nastroju czy krwawienie z dróg rodnych spowodowane obkurczaniem się macicy, rozpoczęcie laktacji, gojenie ran poporodowych, powrót do zbliżonej masy ciała sprzed ciąży. Wówczas do pracy powracają również jajniki, które zaczynają produkować komórki jajowe, co skutkuje owulacją.

Połóg najczęściej trwa około 6 tygodni. W tym okresie zaleca się, żeby powstrzymać się od stosunków. Jednak jest to sprawa indywidualna – niekiedy, po poprzedniej konsultacji z ginekologiem, można wcześniej powrócić do współżycia seksualnego.

Płodność po porodzie może powrócić już po 2 tygodniach od rozwiązania. W przypadku kobiet karmiących piersią ten okres często ulega wydłużeniu, jednak należy pamiętać, że karmienie piersią nie jest metodą antykoncepcji. Statystycznie pierwsza owulacja pojawia się 45 dni po porodzie. Warto zaznaczyć, że cykl menstruacyjny może być zaburzony, ponieważ ciało nadal przyzwyczaja się do nowych warunków hormonalnych.

Metody antykoncepcji po porodzie – którą z nich wybrać?

Antykoncepcja powinna być indywidualnie dobrana do potrzeb i naturalnych predyspozycji pary. Najważniejszym czynnikiem, jaki należy rozważyć, jest karmienie piersią.

Dla kobiet karmiących naturalnie dostępnych jest mniej metod antykoncepcji. Można korzystać ze środków mechanicznych np. prezerwatyw, kapturków szyjkowych. Ich stosowanie nie wpływa na laktację. Środki mechaniczne są polecane ze względu na ochronę przed infekcjami intymnymi, na które szczególnie są narażone kobiety po porodzie.

Kobiety karmiące piersią mogą również korzystać z wkładek antykoncepcyjnych np. Diafragmy Caya. Ta nowoczesna metoda nie posiada hormonów, dlatego jest bezpieczna dla matki oraz dziecka. Środek umieszcza się w pochwie. Diafragma Caya stanowi mechaniczną barierę przylegającą do ścianek szyjki macicy, dzięki czemu uniemożliwia przedostawanie się plemnikom do komórki jajowej. Dla dodatkowej ochrony można również stosować żel antykoncepcyjny Caya Gel, który tworzy w pochwie środowisko nieprzyjazne dla plemników, równocześnie nie zaburzając jej flory bakteryjnej.

Odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią są również tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (minipigułki), czyli te zawierające jedynie progestagen. Antykoncepcje hormonalną można rozpocząć po okresie połogu. Pigułki z progestagenem nie mają wpływu na laktację, dlatego stanowią bezpieczny środek antykoncepcyjny.

Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się również zastrzyki. Tę metodę stosuje się raz na trzy miesiące. Nie zawiera estrogenu, dlatego jest bezpieczna dla karmiących piersią, a także kobiet narażonych na powikłania zatorowo-zakrzepowe.

Natomiast kobiety korzystające ze zmodyfikowanego pokarmu mogą stosować wszystkie metody antykoncepcji. Należy jednak uwzględnić okres połogu oraz zdrowie rodzącej. Pary często wracają do antykoncepcji stosowanej przed porodem. Najczęściej stosuje się metody hormonalne tj. zastrzyki, implanty, krążki dopochwowe, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne, tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Te metody oprócz progestagenu zawierają również estrogen.

Jest wiele czynników do rozpatrzenia podczas podejmowania decyzji, z jakiego rodzaju antykoncepcji korzystać po porodzie. Skuteczność, łatwość użycia, skutki uboczne i długoterminowe cele planowania rodziny są ważne do rozważenia przy dokonywaniu tego wyboru. Po ustaleniu swoich priorytetów można zawęzić swoje możliwości antykoncepcji do kilku opcji. Następnym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza, aby wprowadzić w życie swój plan kontroli urodzeń.

Przeczytaj także:

Ból podczas współżycia po porodzie – przyczyny i leczenie

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Translate »