usmiechnieta-blondynka-z-kwiatkiemKiedy zaczyna się owulacja po miesiączce?

Cykl menstruacyjny kobiety jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, na które najczęściej nie mamy wpływu. Niektóre są krótkie, inne długie, jeszcze inne nieregularne, co wiąże się bezpośrednio z przesunięciami w  owulacji. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podróż, czy zwiększona ilość stresu mogą spowodować, że cykl miesiączkowy wypadnie ze swojego naturalnego rytmu i dni płodne pojawią się zupełnie w innym czasie.

Przyjmuje się, że cykl menstruacyjny kobiety zaczyna się pierwszego dnia okresu i trwa ok. 28 dni. Długość krwawienia waha się  od 3 do 10 dni w zależności od indywidualnych predyspozycji i uwarunkowań organizmu kobiety. Jajeczkowanie następuje mniej więcej między 10 a 18-tym dniem cyklu – jest to jednak jedynie przybliżona data. Panie, które mają dłuższe lub krótsze cykle mogą mieć owulację zupełnie w innym czasie. Zdarza się nawet, że dni płodne pojawiają się już 3-go dnia po miesiączce, mimo iż zakłada się, że jajeczkowanie występuje w mniej więcej połowie cyklu. Organizm rzadko kiedy funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku, dlatego dokładne ustalenie dokładnej daty owulacji nie jest proste. Z pomocą mogą przyjść testy owulacyjne, testery owulacyjne na ślinę lub specjalistyczne monitory cyklu, które opierają się na naturalnej metodzie planowania rodziny i w znaczny sposób ułatwiają kobietom obserwowanie swojego ciała.

Do wszystkiego powinnyśmy podchodzić z dystansem, dlatego jeśli nasz cykl nie przypomina książkowego – trwającego 28 dni z owulacją w jego połowie, to nie powinnyśmy się tym zbytnio przejmować. Kilkudniowe przesunięcia są normalne i zdarzają się wielu kobietom.

1 komentarz

  1. Aga

    Wyznaczanie faz cyklu jest bardzo ważne. Ja robię to na bieżąco. korzystam z komputera cyklu – cyclotestu. Poznałam dzięki niemu swój cykl, mogę też wychwycić szybciej różne anomalie.

    Odpowiedz

Leave a Reply

, Kiedy zaczyna się owulacja po miesiączce?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

, Kiedy zaczyna się owulacja po miesiączce?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: