Jakie są zewnętrzne objawy dni płodnych u kobiety

girl-97433_640Cykl kobiety  zaczynamy liczyć od pierwszego dnia miesiączki. Owulacja, czyli jajeczkowanie występuje mniej więcej w połowie cyklu, czyli na 14 dni przed kolejnym krwawieniem z możliwością przesunięcia o 2 dni. Zostaje wtedy uwolnione jajeczko z pęcherzyka Graafa i jeżeli dotrą w tym czasie do niego plemniki, to najprawdopodobniej dojdzie do zapłodnienia. Jednakże każda kobieta jest inna i długość cyklu zależy od indywidualnego funkcjonowania organizmu, a jak wiemy, nie zawsze chodzi on tak, jak wskazówki zegara. Stąd też nie można się całkowicie sugerować teorią kobiecej biologii, ponieważ zdarza się, że w praktyce wygląda to nieco inaczej.

Dni płodne to okres okołoowulacyjny i jedyny czas na zapłodnienie. W pozostałe dni nie ma możliwości zajścia w ciążę. Największe prawdopodobieństwo występuje na 3 dni przed jajeczkowaniem i do 2 dni po nim – są to właśnie dni płodne.  Nasz organizm nie pozostaje obojętny zmianom hormonalnym, jakie wtedy zachodzą. Natura przygotowała kobietę pod kątem prokreacji najlepiej, jak tylko mogła, stąd też wraz z nadejściem dni płodnych, pojawia się szereg różnych symptomów, które sprzyjają zbliżeniom i zajściu w ciążę.

Zewnętrzne objawy dni płodnych u kobiety

1/ Zbliżająca się owulacja powoduje, że kobieta czuje się bardziej pewna siebie, ma dużo energii  i wręcz emanuje seksapilem.

2/ W tym czasie zaczyna rosnąć poziom estrogenów, które powodują, że włosy robią się gładkie i lśniące.

3/ Poprawia się cera i jest mniej skłonna do wyprysków.

4/ Czujemy się bardziej atrakcyjne i takie też jesteśmy.

5/ Libido znacznie wzrasta, przez co apetyt na seks i erotyczne fantazje jest znacznie większy niż w pozostałych fazach cyklu.

6/ Można zaobserwować wtedy zmiany w konsystencji i ilości śluzu szyjkowego, przez co kobieta jest znacznie bardziej wilgotna, co tylko zwiększa doznania w trakcie stosunku. Śluz staje się wtedy bardziej rozciągliwy, przezroczysty i ma za zadanie ułatwić drogę plemnikom do jajeczka. Stwarza im sprzyjające warunki oraz środowisko.

7/ Macica w tym czasie staje się bardziej miękka i odgina się do przodu. Dzięki temu stosunek wydaje się przyjemniejszy, ponieważ męski członek z łatwością wchodzi w pochwę – wszystko to sprzyja współżyciu i ewentualnemu zapłodnieniu.

8/ Ponadto w trakcie dni płodnych rośnie temperatura ciała, nawet o kilka stopni. Żeby jednak dobrze zinterpretować ten objaw owulacji, należy mierzyć temperaturę codziennie i o tej samej porze, gdyż na jej podwyższenie mogą wpływać także inne czynniki, np. infekcja.

9/ W tym czasie możemy odczuwać również inne objawy owulacji, takie jak np. ból w podbrzuszu, lekkie plamienia, bolesność piersi, obrzmienie warg sromowych itd.

Jeśli ważne jest dla nas ustalenie, kiedy pojawią się dni płodne, gdyż staramy się o dziecko lub pragniemy zapobiec ciąży, warto zainteresować się nowoczesnymi monitorami kobiecego cyklu, które nam to zdecydowanie ułatwią, np. Cyclotest® komputery cyklu a także testerami owulacyjnymi ze śliny, np. Afrodyta Tester Owulacyjny. Podane monitory cyklu są skuteczne w przedziale aż 97-99% i przede wszystkim naturalne oraz bezpieczne.

Podsumowując, do najistotniejszych objawów owulacji należą:

– podwyższona temperatura ciała,

– zmiana w konsystencji śluzu szyjkowego (staje się przezroczysty, rozciągliwy),

– macica się unosi i staje się bardziej miękka (można to wyczuć za pomocą palca)

– lekki ból w okolicy podbrzusza i jajników,

– wzmożony popęd seksualny,

– nadwrażliwość piersi,

– lekkie plamienie,

– zatrzymywanie wody w organizmie,

– polepszenie stanu cery i włosów

 

 

Leave a Reply

Translate »