Antykoncepcja dla mężczyzn

Pärchen lachend im ParkAntykoncepcja dla mężczyzn

Kiedy poruszany jest temat antykoncepcji, najczęściej dotyczy on kobiecego kontekstu. Nadal zdarza się, że to kobieta jest obarczona główną odpowiedzialności za uniknięcie nieplanowanej ciąży, bo tylko ona może w nią może zajść. Ale by tak się stało do tanga potrzeba przecież dwojga, także kwestia zabezpieczania się leży w równiej mierze po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Kobiety mają znacznie więcej metod antykoncepcji do wyboru, ale większość z tych metod zabezpiecza jedynie przed zapłodnieniem, a nie przed groźnymi dla zdrowia i życia chorobami – taką funkcję spełnia najpopularniejsza wśród męskiej antykoncepcji – prezerwatywa.  

Prezerwatywy

Lateksowe, silikonowe, kolorowe, prążkowane, nawilżające, super cienkie, podwójnie grube – jest z czego wybierać, bo rodzajów na dzisiejszym rynku aż trudno policzyć. Prezerwatywa, jako mechaniczna metoda zabezpieczania dla mężczyzn jest bardzo dostępną formą antykoncepcji, ponieważ można ją zakupić w aptece, na stacjach benzynowych, sklepach, a nawet w specjalnych automatach, które są instalowane w toaletach niektórych klubów –  czyli praktycznie wszędzie i bez żadnych ograniczeń.

Prezerwatywa poprzez cienką, fizyczną barierę uniemożliwia bezpośredni kontakt nasienia z narządami rozrodczymi kobiety. Wytworzona jest z elastycznych substancji, które powodują, że nie powinna pęknąć, ani się zsunąć. Jednak w praktyce takie przypadki mają miejsce dlatego nigdy nie ma 100% pewności co do skuteczności tej metody zabezpieczenia. Nie daje jej zresztą żaden inny sposób antykoncepcji. Indeks Pearl’a dla prezerwatywy wynosi 3, czyli na podstawie przeprowadzonych badań  na 100 par, które stosowały tę metodę w ciągu rok, 3 z nich spodziewa się dziecka. Nie jest on najwyższy, ponieważ w dużej mierze wynika to właśnie z możliwości pęknięcia, zsunięcia się jej w trakcie stosunku i w efekcie ewentualnego zapłodnienia.

Prezerwatywa, jako antykoncepcja dla mężczyzn zdecydowanie nie jest przez nich preferowana. Wiele par, a w szczególności właśnie ich męska strona narzeka na obniżone doznania i przez to mniejszą satysfakcję z seksu. Sam fakt, że należy przerwać przyjemności, którym oddaje się para i założyć prezerwatywę nie jest zbyt komfortowy. Zdarza się również, że użytkownik, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, mogą być uczuleni na lateks, czyli tworzywo, z którego wykonywana jest większość prezerwatyw. Wtedy należy szukać takiego rodzaju prezerwatyw, które wykonane są z innego materiału, np. lateksu. Pomimo powyższych wad, prezerwatywa, jako jedyna forma antykoncepcji zabezpiecza nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV. Stąd też jest bardzo wygodna, jeśli nie posiada się stałego partnera seksualnego. Dodatkowym plusem prezerwatywy jest fakt, że należy do mechanicznych metod antykoncepcji i nie ingeruje w naturalne funkcjonowanie organizmu, tak jak w przypadku tabletki antykoncepcyjnej dla kobiet.

Wazektomia

Jest to trwała metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn polegająca na chirurgicznym przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Decydują się na nią mężczyźni, którzy nie planują już więcej dzieci. Po wazektomii można normalnie współżyć, występuje tak jak wcześniej orgazm z wytryskiem, z tym, że sperma nie zawiera już plemników. Przez pewien okres po zabiegu należy jednak nadal się zabezpieczać, ponieważ do całkowitego usunięcia plemników z ejakulatu potrzeba trochę czasu. Decyzja o wybraniu tej metody antykoncepcji powinna być dobrze przemyślana, ponieważ cofnięcie skutków wazektomii wiąże się ze skomplikowanym zabiegiem, który nie daje pewności, co do pomyślnego efektu końcowego i przywrócenia płodności. Cena zabiegu wynosi średnio ok. 2000 zł.

 

Leave a Reply

Translate »