Szyjka macicy to dolna część macicy. Ma mały otwór, który rozszerza się podczas porodu. Pozwala również krwi menstruacyjnej opuścić ciało kobiety. Jakie zabiegi chirurgiczne są najczęściej wykonywane na szyjce macicy?
Badania i choroby szyjki macicy
Lekarz może wykonać badanie cytologiczne podczas kontroli stanu zdrowia, aby wyszukać zmiany w komórkach, w tym raka szyjki macicy. Inne problemy z szyjką macicy obejmują:
- Zapalenie szyjki macicy — zwykle jest to spowodowane infekcją.
- Niewydolność szyjki macicy — może się to zdarzyć w czasie ciąży. Otwór szyjki macicy rozszerza się na długo przed terminem porodu.
- Polipy i torbiele szyjki macicy — nieprawidłowe narośla na szyjce macicy.
Zabiegi chirurgiczne chorób szyjki macicy
Zabiegi chirurgiczne są zwykle wykonywane w przypadku raka szyjki macicy. Wówczas istnieje wiele sposobów, w jakie lekarz może leczyć schorzenie. Którą z metod zaleci specjalista, jest zależne od rodzaju raka szyjki macicy, wieku, tego, czy możesz chcieć mieć dzieci w przyszłości oraz od tego, czy i jak daleko rozprzestrzenił się rak.
Konizacja
To diagnostyczo-tearaputyczna procedura. Podczas niej lekarz usuwa fragment tkanki z szyjki macicy, który mógłby w przyszłości spowodować rozwój niepokojących problemów medycznych. Następnie próbkę bada się pod mikroskopem, a jeśli specjalista wykryje nieprawidłową tkankę, to należy wdrożyć dalsze leczenie w tym chemioterapię lub radioterapię.
Histerektomia
Ta procedura polega na usunięciu macicy i szyjki macicy. Inne narządy rozrodcze — jajniki i jajowody — pozostają na miejscu, chyba że istnieje medyczny powód, aby je również usunąć. Chirurdzy wykonują histerektomię na jeden z trzech sposobów: przez nacięcie w jamie brzusznej (histerektomia brzuszna); przez pochwę (histerektomia pochwowa); bądź poprzez konwencjonalną laparoskopię (histerektomia laparoskopowa). Po operacji należy pozostać w szpitalu. Pełny czas rekonwalescencji w przypadku histerektomii laparoskopowej lub przezpochwowej to około 2 do 3 tygodni. Natomiast po histerektomii brzusznej czas regeneracji jest dłuższy — około 4 do 6 tygodni. Powikłania są rzadkie, ale mogą obejmować nadmierne krwawienie, infekcję lub uszkodzenie układu moczowego bądź jelit.
Trachelektomia
Jeśli nadal chcesz mieć dzieci, lekarz może zalecić trachelektomię. Chirurg usuwa szyjkę macicy i górną część pochwy, ale pozostawiają macicę nienaruszoną. Potem specjalista tworzy „tunel” w miejscu, w którym znajdowała się szyjka macicy, prowadzący do macicy. W trakcie zabiegu można również usunąć węzły chłonne w pobliżu szyjki macicy lub macicy. Operacja jest wykonywana przez pochwę lub przez nacięcie w brzuchu. Szansa na nawrót raka po tej operacji jest bardzo niska. Badania pokazują, że kobiety po trachelektomii mają 50% szans na zajście w ciążę 5 lat później. Ale są one również bardziej narażone na poronienie niż kobiety, które nie przeszły tej operacji.
Eksenteracja miednicy mniejszej
Jeśli masz raka szyjki macicy, który powrócił lub rozprzestrzenił się do innych miejsc (utworzyły się przerzuty), lekarz może zasugerować wytrzewienie miednicy mniejszej jako opcję leczenia. Metoda ta polega na usunięciu szyjki macicy, macicy oraz otaczających je tkanek, w tym pobliskich węzłów chłonnych. I, w zależności od tego, gdzie rozprzestrzenił się rak, może usunąć również pęcherz, pochwę, odbytnicę i część okrężnicy. Jeśli lekarz musi usunąć część pęcherza lub okrężnicy, musi stworzyć nowy sposób usuwania odpadów. Wówczas często korzysta się z cewnika. Powrót do zdrowia po wytrzewieniu miednicy może trwać 6 miesięcy lub dłużej. Przeczytaj także: Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny. Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu