, Wpływ antykoncepcji na serce, Naturalna PłodnośćWpływ antykoncepcji hormonalnej na serce

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z wieloma zaletami – przede wszystkim zapewnia ochronę przed niepożądaną ciążą, ale także  wpływa  na regulację cyklu miesięcznego oraz zmniejsza ryzyko zachorowań na raka jajnika. Jednak w niektórych przypadkach jej przyjmowanie może zasadniczo zagrażać zdrowiu – m.in. powodować problemy z układem krążenia i funkcjonowaniem serca. W przypadku  niektórych chorób z nim związanych stosowanie antykoncepcji hormonalnej może okazać się bardzo szkodliwe.

Winny jest  skład

Do najczęściej stosowanych metod hormonalnych należą pigułki antykoncepcyjne. Ich skład opiera się głównie  na 2 rodzajach hormonów: etynyloestradiolu  (hormon z grupy estrogenów) oraz progestagenach  (hormony steroidowe).  Współcześnie redukuje się ilość entynyloestradiolu w doustnych środkach antykoncepcyjnych ze względu na  jego negatywne oddziaływanie na układ krążenia, a konkretnie na krzepliwość krwi.   Jak twierdzą eksperci ta grupa hormonów  może w szczególny sposób przyczynić  się do wzrostu osoczowych czynników krzepnięcia w wątrobie a w konsekwencji zwiększa ryzyko zakrzepicy.

Kto jest w grupie ryzyka?

 

Niektóre dolegliwości układu krążenia, z którymi zmagają się kobiety uniemożliwiają stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Przede wszystkim dotyczy to pań,  u których występuje nadciśnienie tętnicze.  W tym przypadku stosowanie antykoncepcji hormonalnej może skutkować dalszym wzrostem ciśnienia,  co może przyczynić się do problemów  z jego regulacją oraz obciążać pracę serca.  Tej metody antykoncepcji powinny również wystrzegać się kobiety z niewydolnością krążenia oraz różnymi schorzeniami mięśnia sercowego. Ponadto w grupie ryzyka znajduje się  także palaczki, zwłaszcza po 35 roku życia, u których dodatkowo  zastosowana antykoncepcja hormonalna może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.

 

Wpływ antykoncepcji hormonalnej na układ krążenia

 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również u osób zdrowych może niekiedy przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia schorzeń, tj.:

 

Choroby zatorowo-zakrzepowe

 

Ryzyko jej wystąpienia wiąże się z zawartością estrogenową w pigułkach antykoncepcyjnych, które negatywnie wpływają na krzepliwość krwi.

 

Choroby wieńcowej

 Na ryzyko jej pojawienia  wpływ mają zmiany w gospodarce lipidowej organizmu, które uzależnione są od składowej progestagennej. Oddziałuje ona na poziom cholesterolu we krwi – zmniejsza wartość HDL – tzw. ,,dobrego” cholesterolu oraz zwiększa frakcje LDL – czyli tzw. cholesterolu ,,złego”.

 

Zawału serca

U kobiet, które stosują antykoncepcję doustną stwierdzono większą częstość występowania zawałów serca. W szczególności dotyczy to kobiet po 35 roku życia i/lub palących papierosy. Narażone są na to przede wszystkim kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne zawierające wysokie stężenie zarówno estrogenu jak i progesteronu (tzw.  tabletki antykoncepcyjne I generacji ).

 

Stosować czy nie?

 

Przepisywane przez ginekologów pigułki antykoncepcyjne charakteryzuje obecnie niska zawartość hormonów, która  minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań i działań niepożądanych. Nie mniej, przy wyborze odpowiednich tabletek istotna jest wcześniejsza rozmowa z lekarzem, który powinien wybrać taką metodę antykoncepcji,  która nie będzie  stanowić zagrożenia dla zdrowia kobiety. Ważne jest, by poinformować go o ewentualnych chorobach związanych z układem krążenia. W tym celu ginekolog może zalecić dodatkową konsultację z kardiologiem lub przeprowadzenie  odpowiednich badań. Jednym z nich może być ustalenie tzw. typu hormonalnego, który pozwala  stwierdzić, czy organizm kobiety produkuje więcej progesteronu czy estrogenów, co umożliwi dobranie metody antykoncepcji w bardziej precyzyjny sposób.

 

 

, Wpływ antykoncepcji na serce, Naturalna Płodność
, Wpływ antykoncepcji na serce, Naturalna Płodność
, Wpływ antykoncepcji na serce, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »