Seks w czasie ciąży. Czy i kiedy z niego rezygnować?

pregnant-1245703_640Seks w czasie ciąży. Czy i kiedy z niego rezygnować?

Ciąża nie jest chorobą i w większości przypadków nie musimy rezygnować z trybu życia, jaki do tej pory prowadziliśmy (pomijając oczywiście odstawienie używek, które jest obowiązkowe!).  Seks w trakcie ciąży nie jest na pewno czymś, czego mielibyśmy się wyrzekać. Co więcej, może okazać się nawet bardziej satysfakcjonującym przeżyciem niż dotychczas!

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży jej życie nabiera zupełnie inny środek ciężkości i powoli wszystko zaczyna kręcić się wokół małego epicentrum, które znajduje się w brzuchu i rośnie z każdym dniem. Jest to jak najbardziej uzasadnione i wskazane. Należy jednak w tym całym ciążowym ferworze zachować umiar i nie popadać w przesadne dmuchanie i chuchanie na swój brzuch. Jednym z typowych dla młodych matek lęków jest strach, że seks w trakcie ciąży  może zaszkodzić dziecku. Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, które by potwierdzały taką teorię. Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz ginekolog nie widzi przeciwskazań do uprawiania seksu, można to robić praktycznie przez cały okres ciąży.  Jedynie można zwrócić uwagę na to, że poszczególne semestry ciąży różnią się od siebie poziomem libido, jaki odczuwa kobieta i pozycjami które na danym etapie lepiej dobierać.

Podczas pierwszego trymestru ciąży, kobieta może mieć zmniejszoną ochotę na seks. Związane jest to z kiepskim samopoczuciem, pojawieniem się mdłości i uczuciem osłabienia. Wiele kobiet boi się wtedy zbliżeń seksualnych związanych z powszechnym poglądem, że pierwszy trymestr związany jest z największym ryzykiem poronień. Zgadza się, jednak przy zdrowo rozwijającej się ciąży, seks nie ma na to żadnego wpływu. Dziecko jest bardzo dobrze zabezpieczone przez macicę i wody płodowe. Jedynie podczas osiągnięcia orgazmu przez kobietę może odczuwać niegroźne wibracje, ponieważ dochodzi wtedy do lekkich skurczów macicy.

Drugi trymestr jest najlepszym okresem na wzmożoną aktywność seksualną. Ściany pochwy robią się wtedy bardziej ukrwione, przez co doznania stają się intensywniejsze. Ustępują również mdłości, polepsza się samopoczucie, a kobieta „kwitnie”. Nie ma jeszcze dużego brzuszka, który przeszkadzałby w doborze różnych pozycji. Często w tym okresie panie mają wysoki poziom libido i w związku z nie powinny sobie żałować seksualnych przyjemności, które niebawem będą musiały odłożyć na pare tygodni.

W trakcie ostatniego trymestru znacznie powiększa się brzuszek, co utrudnia przyjęcie niektórych pozycji seksualnych. Panowie muszą wtedy zwracać szczególną uwagę, aby delikatnie się z nim obchodzić. Dobrym rozwiązaniem są pozycje, w których kobieta leży na boku. Odciąża to jej kręgosłup, a także nie powoduje ucisku na brzuch. Pod koniec ciąży ginekolog może zalecić już wstrzemięźliwość , ponieważ w tym okresie seks może przyczynić się do wywołania porodu. Stąd też jest on analogicznie zalecany parom, u których termin porodu się przedłuża.

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, przebiega prawidłowo i ginekolog nie zalecił dodatkowych środków ostrożności seks można uprawiać na każdym etapie ciąży. Warto jednak zwracać uwagę na indywidualne odczucia, takie jak, np. ból brzucha po stosunku, czy krwawienie. Takie sytuacje należy niezwłocznie zasygnalizować lekarzowi. Seks ma działanie rozluźniające i wzmacniające wzajemną bliskość partnerów, która na tym etapie zmian życiowych jest niezwykle ważna i pożądana. Warto również się sobą nacieszyć, bo po porodzie należy zachować min. 6 tygodni abstynencji seksualnej, a czas, który do tej pory mieliśmy tylko dla siebie będzie trzeba rozdzielić na jedną osobę więcej.

Leave a Reply

Translate »