Czy przy endometriozie można współżyć bez bólu?

Czy przy endometriozie można współżyć bez bólu?

Czy przy endometriozie można współżyć bez bólu?

Endometrioza to choroba, w której tkanka błony śluzowej macicy rośnie poza narządem. Prowadzi to do stanu zapalnego i powstawania blizn w okolicy miednicy i czasami w innych częściach ciała. Przyczyna endometriozy nie jest znana. Nie ma znanego sposobu zapobiegania endometriozie. Nie ma lekarstwa, ale jej objawy można leczyć za pomocą leków lub operacji.

Jakie są objawy endometriozy?

Niektóre osoby z endometriozą nie mają żadnych objawów, podczas gdy u innych najczęstszym symptomem jest ból w dolnej części brzucha (miednicy). Dolegliwość może być najbardziej zauważalna:

  • w trakcie okresu,
  • podczas lub po seksie,
  • przy oddawaniu moczu lub kału.

Niektóre osoby doświadczają również:

  • obfitego krwawienia podczas menstruacji lub między miesiączkami,
  • problemów z zajściem w ciążę,
  • wzdęć lub nudności,
  • zmęczenia,
  • zaburzeń nastroju w tym zaburzeń depresyjnych lub niepokoju.

Czy przy endometriozie można współżyć bez bólu?

Nie każda osoba z endometriozą odczuwa ból podczas seksu. Powodem, dla którego kobiety opisują i odczuwają ból inaczej, jest to, że schorzenie może rozwijać się w różnych miejscach wokół macicy, jajowodów i tylnej części pochwy.

Seks może być najbardziej bolesny, jeśli stan rozwija się za pochwą w dolnej części macicy. Penetracja może pociągnąć lub rozciągnąć podrażnioną tkankę, powodując ból.

Jeśli endometrioza występuje gdzie indziej, na przykład na jajnikach, możesz nie odczuwać bólu lub mieć mniej intensywne dolegliwości podczas seksu. A jeśli schorzenie występuje w wielu miejscach, seks może być bolesny bez względu na wszystko.

Ból ten różni się w zależności od osoby i może zależeć od rodzaju stosunku. Na przykład niektóre odczuwają dolegliwość tylko podczas głębokiej penetracji, podczas gdy inne po seksie, a nie w jego trakcie.

Niektóre pozycje wywierają mniejszy nacisk na obszary miednicy zawierające tkankę endometrium. Wówczas dana osoba powinna eksperymentować ze swoim partnerem, aby odkryć pozycje, które są dla niej najlepsze.

Czasami każda forma seksu z penetracją jest bolesna, a dana osoba może preferować inne rodzaje aktywności seksualnej.

Jak złagodzić ból?

Komunikuj się ze swoim partnerem. Aktywność seksualna to osobisty temat. Chociaż możesz czuć się niezręcznie, rozmawiając o tym ze swoim partnerem, ten dyskomfort jest prawdopodobnie mniejszy niż ból, który będziesz odczuwać, jeśli się nie odezwiesz. Rozmowa z partnerem na temat schorzenia pomoże mu lepiej zrozumieć Twoją sytuację.

Komunikuj się ze swoim lekarzem. Możesz nie chcieć rozmawiać z lekarzem o bolesnym seksie, ale musisz. Zdrowie seksualne jest częścią dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, dlatego warto zdobyć się na odwagę. Twój lekarz może zalecić leki umożliwiające kontrolę endometriozy lub zasugerować operację laparoskopową.

Eksperymentuj z pozycjami. Niektóre kobiety twierdzą, że każda pozycja seksualna powoduje ból, podczas gdy inne uważają, że tylko niektóre z nich wywołują dolegliwości. Pomocne może być znalezienie tej, w której penetracja jest płytka lub w której masz kontrolę nad jej głębokością. Można również skorzystać ze specjalnych urządzeń np. pierścieni Bumpi. Zakłada się je na penisa, dzięki czemu zapobiegają zbyt głębokiej penetracji.

Rozważ inne formy przyjemności. Oczywiście stosunek płciowy nie jest jedynym sposobem na zbliżenie się do partnera. Spróbuj seksu oralnego lub wzajemnej masturbacji.

Przeczytaj także:

Monitor płodności z aplikacją na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Ból podczas stosunku – przyczyna i sposoby leczenia

 

Translate »