Możliwość uprawiania seksu z założonym pessarem jest zagwozdką dla wielu kobiet. To niewielkie urządzenie jest umieszczane w pochwie. Pozwala na podtrzymywanie struktur miednicy. Istnieją różne rodzaje i rozmiary, które dopasowuje się do indywidualnych potrzeb kobiety. Czy można uprawiać seks z założonym pessarem?
Pessar — co to?
Pessar to miękkie, elastyczne urządzenie wkładane do pochwy w celu podtrzymywania struktur miednicy, takich jak pęcherz, macica i odbyt, oraz zapobiegania obniżenia narządów. Mogą być również skutecznym, nieinwazyjnym sposobem leczenia nietrzymaniu moczu. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a odpowiednie urządzenie dobiera się na wizycie u specjalisty. Większość pessarów jest wykonana z silikonu, miękkiego, niechłonnego materiału, który jest bezpieczny dla organizmu. Po pewnym czasie zewnętrzna powierzchnia pessara może się odbarwić. Jest to normalne i nie oznacza, że trzeba wymienić urządzenie.
Jakie są rodzaje pessarów?
Jeden z rodzajów to pessar cewkowy. Pomaga podtrzymać osłabione struktury, dlatego wykorzystuje się go przede wszystkim przy obniżeniu narządu rodnego. Można go stosować przy problemach z nietrzymaniem moczu (wysiłkowym nietrzymaniem moczu, jak i mimowolnym popuszczaniu czy przy typie mieszanym), jednak wówczas powinien posiadać specjalny „kołnierzyk”, czyli kalotę, która będzie podpierać cewkę moczową.
Drugi najpopularniejszy rodzaj to pessar pierścieniowy. Wykonuje się go z plastycznego aluminiowego rdzenia, co pozwala na swobodne odkształcanie, dzięki któremu pessara można idealnie dopasować. Ten typ jest szczególnie wykorzystywany przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu.
Oprócz tego wyróżnia się jeszcze pessary kostkowe, które mają kształt sześcianów o wklęsłych bokach i są one używane w łagodniejszych formach wypadania narządów miednicy. Pessary talerzowe są okrągłe i spłaszczone, stosowane przy lekkim obniżeniu macicy, pochwy, pęcherza moczowego czy ścian odbytnicy. Można spotkać się również z pessarami grzybkowymi.
Jak zakładany jest pessar?
Dopasowywanie pessarów polega na wykonaniu najpierw badania pochwy w celu oceny budowy anatomicznej oraz siły mięśni miednicy mniejszej. Lekarz weźmie również pod uwagę styl życia pacjentki, dolegliwości oraz możliwość samoobsługi (niektóre rodzaje pessarów mogą być samodzielnie wyjmowane i wkładane przez pacjentkę). Dobiera się kształt oraz rodzaj pessara. Gdy urządzenie jest za małe, może wypaść samoistnie, podczas oddawania moczu lub podczas wypróżnienia. Natomiast zbyt duży pessar może dawać objawy ucisku i powodować uczucie dyskomfortu. Czasami znalezienie odpowiedniego rozmiaru i rodzaju urządzenia może wymagać kilku prób.
Po włożeniu i umieszczeniu pessara w pochwie należy go regularnie sprawdzać. Specjalista przekaże wszelkie istotne informacje dotyczące oczyszczania czy wymieniania pessara, a także wskaże, kiedy warto przyjść na wizytę.
Czy można uprawiać seks z założonym pessarem?
Jeśli masz pessar pierścieniowy, bardzo możliwe jest współżycie z przyrządem na miejscu. Jeśli Ty lub Twój partner poczujecie pessar podczas stosunku, możecie go usunąć i założyć ponownie po seksie, jeśli nie istnieją przeciwwskazania do wyjmowania pessara.
Inne urządzenia, takie jak pessary kostkowe czy grzybkowe, w dużej mierze wypełniają pochwę i nie można uprawiać seksu, gdy te pessary są założone. Przy wizycie u lekarza warto zaznaczyć, że jest się aktywnym seksualnie, aby można było zaplanować odpowiedni pessar lub inne leczenie.
Współżycie seksualne jest zakazane w przypadku posiadania pessara położniczego.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu