Czy można uprawiać seks w czasie ciąży

, Czy można uprawiać seks w czasie ciąży, Naturalna PłodnośćWiele przyszłych mam zastanawia się, czy podczas ciąży będą mogły normalnie uprawiać seks. Jeśli tylko lekarz nie poda jakiś specjalnych przeciwskazań to jak najbardziej można! Co więcej – ciąża jest taką huśtawką hormonalną, że w tym okresie wiele pań ma znacznie większą ochotę na seks niż kiedykolwiek wcześniej.

Wiele zależy też od etapu ciąży, gdyż w niektórych tygodniach można z kolei zupełnie nie mieć ochoty na zbliżenia. Jednym z głównych obaw młodych mam jest strach, że seks w trakcie ciąży  może zaszkodzić dziecku. Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, które by potwierdzały taką teorię. Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz ginekolog nie widzi przeciwskazań do uprawiania seksu, można to robić praktycznie przez cały okres ciąży. Podczas pierwszego trymestru ciąży, kobieta może mieć zmniejszoną ochotę na seks. Związane jest to z kiepskim samopoczuciem, pojawieniem się mdłości i uczuciem osłabienia. Wiele kobiet boi się wtedy zbliżeń seksualnych związanych z powszechnym poglądem, że pierwszy trymestr związany jest z największym ryzykiem poronień. Zgadza się, jednak przy zdrowo rozwijającej się ciąży, seks nie ma na to żadnego wpływu. Dziecko jest bardzo dobrze zabezpieczone przez macicę i wody płodowe. Jedynie podczas osiągnięcia orgazmu przez kobietę może odczuwać niegroźne wibracje, ponieważ dochodzi wtedy do lekkich skurczów macicy.

Drugi trymestr jest najlepszym okresem na wzmożoną aktywność seksualną. Ściany pochwy robią się wtedy bardziej ukrwione, przez co doznania stają się intensywniejsze. Ustępują również mdłości, polepsza się samopoczucie, a kobieta „kwitnie”. Nie ma jeszcze dużego brzuszka, który przeszkadzałby w doborze różnych pozycji. Często w tym okresie panie mają wysoki poziom libido i w związku z nie powinny sobie żałować seksualnych przyjemności, które niebawem będą musiały odłożyć na parę tygodni.

W trakcie ostatniego trymestru znacznie powiększa się brzuszek, co utrudnia przyjęcie niektórych pozycji seksualnych. Panowie muszą wtedy zwracać szczególną uwagę, aby delikatnie się z nim obchodzić. Dobrym rozwiązaniem są pozycje, w których kobieta leży na boku. Odciąża to jej kręgosłup, a także nie powoduje ucisku na brzuch. Pod koniec ciąży ginekolog może zalecić już wstrzemięźliwość , ponieważ w tym okresie seks może przyczynić się do wywołania porodu. Stąd też jest on analogicznie zalecany parom, u których termin porodu się przedłuża.

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, przebiega prawidłowo i ginekolog nie zalecił dodatkowych środków ostrożności seks można uprawiać na każdym etapie ciąży. Warto jednak zwracać uwagę na indywidualne odczucia, takie jak, np. ból brzucha po stosunku, czy krwawienie. Takie sytuacje należy niezwłocznie zasygnalizować lekarzowi. Seks ma działanie rozluźniające i wzmacniające wzajemną bliskość partnerów, która na tym etapie zmian życiowych jest niezwykle ważna i pożądana. Warto również się sobą nacieszyć, bo po porodzie należy zachować min. 6 tygodni abstynencji seksualnej, a czas, który do tej pory mieliśmy tylko dla siebie będzie trzeba rozdzielić na jedną osobę więcej.

TAGI: ciąża, seks w czasie ciąży, seks w ciąży

Translate »