Brak przyjemności z seksu po porodzie – przyczyny.

Brak przyjemności z seksu po porodzie - przyczyny.

Brak przyjemności z seksu po porodzie – przyczyny.

Oprócz wielu oczywistych sposobów, w jakie pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wpływa na codzienne życie rodziców, przejście przez ciążę dosłownie zmienia strukturę Twojego ciała. Jednak poród nie oznacza końca życia seksualnego i po urodzeniu dziecka powinnaś móc wrócić do normalnego współżycia.

Jakie są przyczyny braku odczuwania przyjemności z seksu po porodzie?

Każda kobieta i poród są inne, dlatego nie ma sztywnego harmonogramu określającego, jak długo po porodzie możesz ponownie rozpocząć współżycie. Zwykle lekarz wyrazi zgodę na powróto do seksu około 4-6 tygodni po porodzie.

Istnieje wiele bardzo naturalnych czynników, które mogą zmniejszyć Twoją ochotę na seks bezpośrednio po porodzie.

Po pierwsze, Twój popęd seksualny musi konkurować z wszechogarniającym zmęczeniem, które często towarzyszy opiece nad noworodkiem. Malutkie dzieci są wymagające. Potrzebują całodobowej uwagi i dużej ilości kontaktu fizycznego, co może być wyczerpujące zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Kiedy w końcu będziesz mieć chwilę dla siebie, możesz potrzebować przerwy od intensywnego przywiązania fizycznego, przez co seks znajduje się nisko na liście priorytetów.

Poważne zmiany hormonalne mogą powodować brak równowagi w okresie poporodowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli karmisz piersią. Podczas laktacji i karmienia piersią zmniejsza się produkcja estrogenów, co może prowadzić do suchości pochwy.

Twój organizm leczy się po porodzie. Ponadto poznajesz swoje nowe ciało po ciąży i porodzie i możesz jeszcze nie czuć się z nim całkowicie komfortowo.

Depresja poporodowa to poważna, ale uleczalna choroba psychiczna matki. Jednym z jej objawów jest brak zainteresowania zajęciami, które zwykle sprawiały nam przyjemność, co może obejmować seks. Nawet jeśli nie zmagasz się z depresją, emocjonalne skutki opieki nad dzieckiem mogą sprawić, że trudno będzie Ci wejść w odpowiedni nastrój.

Zmniejszona ochota na seks może również wynikać z obaw przed ponownym zajściem w ciąże. Eksperci zalecają odczekać co najmniej 18 miesięcy, zanim znowu dojdzie do poczęcia. Dlatego gdy rozpoczynamy współżycie po porodzie pamiętajmy o antykoncepcji.

Jak leczyć brak odczuwania przyjemności z seksu po porodzie?

Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i ustalić własny harmonogram na podstawie tego, z czym czujesz się komfortowo. Bądź dla siebie wyrozumiała i cierpliwa. Komunikuj się ze swoim partnerem. Porozmawiaj otwarcie o swoich obawach i potrzebach i wysłuchaj drugiej strony.

Razem z partnerem znajdźcie czas na bliskość – wpiszcie ją na listę swoich priorytetów do zrobienia w ciągu dnia. Jeśli masz trudności z pobudzeniem seksualnym, może być potrzebna dłuższa gra wstępna. Warto również zainwestować w odpowiedni lubrykant.

Inne możliwości leczenia obejmują kompleksowy program rehabilitacji dna miednicy prowadzony przez lekarza medycyny fizykalnej i rehabilitanta. Pomocne mogą być również specjalne rozszerzacze pochwy do samodzielnych ćwiczeń przez kobietę, mające na celu rozluźnienie mięśni pochwy. Ponadto terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc w przezwyciężeniu depresji poporodowej i wszelkich lęków, które mogą towarzyszyć intymności.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

 

Translate »