Brak orgazmu u kobiety jest popularnym, choć często pomijanym problemem. Kobieca seksualność nadal pozostaje tematem tabu. Szacuje się, że około 4% populacji kobiet ma problem z osiągnięciem orgazmu, jednak zaburzenie może być szersze. Jakie są jego przyczyny? Jak go leczyć?
Brak orgazmu u kobiety – przyczyny
Anorgazmia odnosi się do dysfunkcji seksualnej charakteryzującej się niemożnością osiągnięcia orgazmu nawet po stymulacji seksualnej. Jest to powszechne zjawisko wśród kobiet. Niestety wiele z nich nadal nie zgłasza się do specjalisty, żeby leczyć ten problem. Warto zaznaczyć, że zaburzenie może dotykać również mężczyzn, jednak nie jest aż tak nasilone w tej grupie. Należy pamiętać, że częstotliwość orgazmu i ilość stymulacji seksualnej potrzebnej do wywołania orgazmu różnią się w zależności od osoby.
Anorgazmię dzieli się na dwa typy. Pierwszy jest pierwotny i najczęściej wynika z nieprawidłowej budowy układu rozrodczego, układu nerwowego czy zaburzeń gospodarki hormonalnej. W tym przypadku kobieta nigdy nie osiągnęła orgazmu. Natomiast drugi typ, czyli anorgazmia wtórna, dotyczy zaprzestania odczuwania satysfakcji ze współżycia albo nieprzeżywania orgazmu w niektórych warunkach.
Przyczyn braku osiągania orgazmu u kobiety dopatruje się na podłożu psychologicznym albo fizjologicznym. Do czynników psychogennych zalicza się negatywne odczucia dotyczące seksu wyciągnięte z okresu dzieciństwa oraz dorastania. Mogą wynikać z traumatycznych przeżyć seksualnych, molestowania czy doświadczania innych form przemocy seksualnej w przeszłości. Przyczyn można dopatrywać się w przekonaniach na temat współżycia wynikającymi z wychowania w konserwatywnym czy religijnym środowisku, niewłaściwej edukacji seksualnej albo jej brakiem, a także w odgrywanych przez jednostkę ról społecznych.
Do przyczyny psychogennych zalicza się również stany lękowe, które towarzyszą współżyciu, odczuwanie poczucia winy za czerpanie satysfakcji seksualnej, strach przed zajściem w ciążę czy zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową, odczuwany stres czy presję, poczucie napięcia oraz zmęczenia. Czynnikiem wywołującym anorgazmię mogą być problemy w relacji z partnerem czy partnerką m.in. odczuwana niechęć czy wrogość, brak poczucia bezpieczeństwa w związku, występowanie konfliktów, bycie ofiarą przemocy seksualnej czy innej formy nadużyć, brak poczucia więzi. Za brak orgazmu może również odpowiadać tzw. zespół zakodowanych reakcji seksualnych.
Drugim typem czynników odpowiedzialnych za wywołanie anorgazmii są te na podłożu biologicznym. Mogą być one związane z chorobami czy schorzeniami jak cukrzyca, choroby neurologiczne i stwardnienie rozsiane, a także być konsekwencją operacji układu rozrodczego np. histerektomii czy zabiegów związanych z nowotworami. Na problemy z osiąganiem orgazmu mają wpływ również dostarczane organizmowi substancje np. używki (alkohol, narkotyki czy wyroby tytoniowe) czy leki (leki na ciśnienie krwi, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwhistaminowe, leki przeciwdepresyjne – szczególnie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI). Kolejnym czynnikiem jest starzenie się, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się poziom estrogenu, który może wpływać na zaburzenia osiągania orgazmu. Brak orgazmu może również wynikać ze zmian poporodowych czy braku kurczliwości mięśni Kegla.
Brak orgazmu u kobiety – leczenie
Aby leczyć anorgazmię, konieczne będzie odkrycie, co ją powoduje. Na szczęście ta dysfunkcja ma bardzo dobre rokowanie, o ile pacjent wykona swoją część podczas leczenia. Należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie procedury. Lekarz diagnozuje dysfunkcję seksualną na podstawie odpowiedzi udzielonych przez osobę na pytania dotyczące doświadczeń seksualnych, historii medycznej i aktualnych relacji. Co więcej, należy wykonać badania fizykalne służące do znalezienia podstawowych schorzeń powodujących anorgazmię. Anorgazmię u kobiet leczy się za pomocą kombinacji zmian stylu życia, psychoterapii i leków.
Po zdiagnozowaniu przyczyny, która jest zwykle spowodowana czynnikami psychologicznymi, rozpocznie się leczenie terapią psychologiczną. Terapeuci seksualni oferują edukację seksualną i pomoc w ćwiczeniach behawioralnych, które redukują problemy związane z doświadczeniami seksualnymi. Podczas terapii jednostka otrzyma odpowiednie informacje i pozna działanie swojego ciała, co pomoże rozwiać niektóre błędne myśli i przekonania na jego temat. Terapia pomoże uporać się z przeszłością, nauczyć się relaksacji oraz komunikowania swoich potrzeb. Osoby, które mają negatywne uczucia i perspektywy dotyczące seksu, mogą uzyskać pomoc w terapii poznawczo-behawioralnej.
Co więcej, spotkania z seksuologiem pozwolą na lepsze zrozumienie swojego ciała, co spowoduje naukę bardziej efektywną stymulację seksualną i ułatwi osiąganie orgazm. W przypadku problemów z partnerem zaleca się odbycie terapii dla par.
Warto pamiętać, że zmiana pozycji seksualnych lub stosowanie technik stymulacji pośredniej może pomóc w uzyskaniu wystarczającej stymulacji, aby osiągnąć orgazm. Można korzystać z rozmaitych gadżetów erotycznych, dzięki których współżycie zostanie urozmaicone.
W przypadku występowania problemów fizjologicznych zaleca się odpowiednie leczenie hormonalne. Należy również skupić się na wyleczeniu podstawowego schorzenia, które powoduje anorgazmię. W przypadku, gdy brak osiągania orgazmu u kobiet dotyczy wady wrodzonej, można zastosować leczenie operacyjne. Często poleca się stosowanie rozmaitych ćwiczeń np. wzmacniających osłabione mięśnie Kegla. Możliwe jest również leczenie terapiami hormonalnymi np. estrogenową czy testosteronem. Zatrzymanie lub zmiana leków, które zakłócają orgazm, jest również częścią strategii leczenia.
Trzeba zaznaczyć, że nie każdy satysfakcjonujący stosunek musi zakończyć się orgazmem. Przyjemne doznania można wyciągać z samych pieszczot, penetracji czy poczucia bliskości oraz budowania więzi z partnerem bądź partnerką.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Innowacyjny kubeczek menstruacyjny BEPPY CUP, który nie przecieka, z innowacyjną pętlą do wyciągania