Biała wydzielina podczas stosunku – przyczyny

O czym świadczy biała wydzielina z pochwy podczas stosunku?

O czym świadczy biała wydzielina z pochwy podczas stosunku?

Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że Twoje ciało wytwarza białą wydzielinę, kiedy uprawiasz seks z partnerem? W takim razie nie jesteś sama. Jednak czym ona jest? I dlaczego się pojawia?

Czym jest biała wydzielina podczas stosunku?

Biała wydzielina wytwarzana przez ciało w trakcie seksu to ta sama substancja, którą można znaleźć na swojej bieliźnie podczas codziennego życia. Mogą zmieniać się jej właściwości — śluz pochwowy może różnić się barwą czy konsystencją.

Pochwa jest w rzeczywistości samooczyszczająca dzięki wydzielinie. Płyn jest uwalniany z gruczołów w obrębie szyjki macicy i pochwy, aby wypłukać wszelkie bakterie i stare komórki, które mogą prowadzić do infekcji. To normalne, że wydzielina zaczyna się pojawiać na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką, a jej produkcja spowalnia wraz z menopauzą.

Warto ją monitorować — zdrowa wydzielina z pochwy jest biała lub przezroczysta i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Jeśli śluz staje się bardziej gęsty czy lepki, nie ma się czym martwić. Właściwości wydzieliny zmieniają się wraz z etapem cyklu menstruacyjnego. Śluz przypominający białko jaja to sygnał, że wkrótce nastąpi owulacja.

Pojawienie się białej wydzieliny podczas seksu jest całkowicie normalne. Ta naturalna reakcja Twojego ciała na pobudzenie seksualne. Działa jako naturalny lubrykant, który ułatwia zbliżenie — zmniejsza tarcie, minimalizując ryzyko powstawania mikrourazów.

Biała wydzielina podczas stosunku — przyczyny

Mówiąc najprościej, głównym celem wydzieliny jest nawilżenie pochwy. Ale nawet w okolicach owulacji — kiedy prawdopodobnie zauważysz więcej wydzieliny na bieliźnie niż zwykle — może nie być wystarczającego nawilżenia, aby zapewnić komfortowy seks.

Właśnie dlatego, gdy jesteś podniecona seksualnie, dzieje się kilka różnych rzeczy, które powodują większe nawilżenie. Podniecenie zwiększa przepływ krwi do sromu, co skutkuje obrzękiem naczyń krwionośnych i przepuszczaniem płynu przez jego ściany. Gruczoły Bartholina (w sromie tuż za otworem pochwy) i gruczoły Skenego (wokół cewki moczowej) wytwarzają dodatkowy płyn, który pomaga zmniejszyć tarcie podczas penetracji. Często ten płyn jest biały.

Nie ma ilości wydzieliny, którą „powinno się” wytwarzać, gdy jest się podnieconym. Nie ma też czegoś takiego jak bycie zbyt mokrym. Ale jeśli nie produkuje się wystarczającej ilości naturalnego nawilżenia podczas seksu, aby czuć się komfortowo, mogą na to mieć wpływ m.in. poziom hormonów, wszelkie przyjmowane leki (takie jak hormonalna kontrola urodzeń) lub rodzaje czynności seksualnych, w które się angażujesz. Wówczas warto skorzystać z lubrykantów, żeby uniknąć urazów.

Mówiąc o poziomach hormonów, miejsce w cyklu miesiączkowym również może odgrywać pewną rolę. Poziom estrogenu jest niższy na początku cyklu miesiączkowego, więc podczas seksu możesz zauważyć mniej białych upławów.

Niemniej w przypadku, gdy wydzielina diametralnie zmienia swój zapach, kolor i fakturę, a także pojawiają się objawy jak swędzenie, zaczerwienienie czy pieczenie miejsc intymnych, ból podczas stosunku czy oddawania moczu, zmiany skórne czy krwawienie o nieznanym podłożu, trzeba zgłosić się na konsultację do specjalisty. Możliwe, że występuje infekcja układu rozrodczego.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »