Histeroskopia – co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Histeroskopia - co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Histeroskopia – co to jest i kiedy się ją wykonuje?

Histeroskopia to zabieg pozwalający chirurgowi zajrzeć do wnętrza macicy w celu zdiagnozowania i leczenia przyczyn nieprawidłowego krwawienia. Kiedy się ją wykonuje?

Co to jest histeroskopia?

Histeroskopię stosuje się przede wszystkim do diagnozowania i leczenia przyczyn nieprawidłowego krwawienia z macicy. Procedura umożliwia chirurgowi zajrzenie do wnętrza narządu za pomocą narzędzia zwanego histeroskopem. Histeroskop to cienka, oświetlona rurka, którą chirurg wprowadza przez pochwę w celu zbadania szyjki macicy i wnętrza macicy.

Histeroskopia może być częścią procesu diagnostycznego, a także procesu leczenia.

Histeroskopia diagnostyczna pozwala wykryć nieprawidłowości strukturalne w macicy, które mogą być przyczyną nieprawidłowego krwawienia. Histeroskopię można również zastosować w celu potwierdzenia wyników innych badań, takich jak USG lub histerosalpingografia (HSG).

Podczas histeroskopii operacyjnej specjalista może wyleczyć nieprawidłowości wykryte podczas histeroskopii diagnostycznej. Twój lekarz może jednocześnie wykonać histeroskopię diagnostyczną i operacyjną, unikając konieczności drugiego zabiegu. Podczas histeroskopii operacyjnej chirurg używa urządzenia w celu usunięcia nieprawidłowości, które mogą być przyczyną krwawienia z macicy.

Kiedy wykonuje się histeroskopię?

Histeroskopię stosuje się przede wszystkim do identyfikacji i leczenia schorzeń powodujących nieprawidłowe krwawienia z macicy, obfite krwawienia miesiączkowe, nieregularne plamienie między miesiączkami i krwawienie po menopauzie.

Lekarz może zastosować histeroskopię operacyjną do zabiegów chirurgicznych w celu leczenia schorzeń pochwy, szyjki macicy i macicy. Do tych operacji należą:

  • Ablacja endometrium w celu zniszczenia błony śluzowej macicy
  • Resekcja przegrody w celu leczenia przegrody pochwy lub ściany tkanki dzielącej pochwę
  • Miomektomia w celu usunięcia mięśniaków bez usuwania macicy
  • Polipektomia w celu usunięcia nieprawidłowego rozrostu macicy

Jak wspomniano wyżej, specjalista może wykonać histeroskopię diagnostyczną i operacyjną w ramach tej samej procedury, dzięki czemu nie będzie konieczna kolejna operacja w celu leczenia znalezionego problemu.

Histeroskopię można również zastosować do zdiagnozowania:

  • Nieprawidłowego pogrubienia endometrium
  • Krwawienia pomenopauzalnego
  • Zablokowanego jajowodu
  • Raka endometrium
  • Zrostów wewnątrzmacicznych (IUA) lub tkanki bliznowatej w macicy
  • Bezpłodności

Jeśli miesiączki są regularne, chirurg prawdopodobnie zaleci wykonanie histeroskopii w pierwszym tygodniu po ustaniu krwawienia. Ten czas pozwoli na najlepszy widok wnętrza macicy. Jeśli masz nieregularne cykle miesiączkowe, być może będziesz musiała skonsultować się z chirurgiem, aby znaleźć najlepszy moment na histeroskopię. Zabieg można wykonać w dowolnym momencie, jeśli przeszłaś menopauzę.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Pessar podpierający w formie wkładki dopochwowej w wysiłkowym nietrzymaniu moczu do samodzielnego zakładania

 

Translate »