Suchość pochwy: przyczyny i jak leczyć suchość pochwy

Suchość pochwy

Suchość pochwy

Suchość pochwy to nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje dyskomfort. Jest powszechna i może wystąpić w każdym wieku. Często towarzyszą jej inne dokuczliwe symptomy. Jak się przejawia suchość pochwy? Jak sobie z tym radzić?

Suchość pochwy – czym jest?

Suchość pochwy jest kłopotliwym problemem zdrowotnym. To brak odpowiedniego nawilżenia pochwy, a także sromu. Objawia się pieczeniem oraz swędzeniem miejsc intymnych, bólem w trakcie wykonywania codziennych czynności (np. podczas stosunku, chodzenia, siedzenia, jazdy na rowerze), niewielkimi urazami i krwawieniem z dróg rodnych. Mogą również występować stany zapalne i infekcje. Problem suchości pochwy wpływa również negatywnie na dobrostan i ogólne samopoczucie.

Za nawilżenie odpowiadają gruczoły w ściankach pochwy. Dzięki odpowiedniemu stężeniu estrogenów w organizmie produkują śluz, który dba o prawidłowe funkcjonowanie pochwy. Przede wszystkim zapewnia on ochronę przed namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. W trakcie pobudzenia seksualnego zostaje wydzielone więcej śluzu, co pozwala czerpać większą przyjemność ze stosunku. Systematyczna obserwacja konsystencji i koloru śluzu pochwowego zawiadamia o zmianach zachodzących w organizmie. Można z niego wywnioskować m.in. dni płodne.

Suchość pochwy – jakie są przyczyny braku odpowiedniego nawilżenia pochwy?

Powody, prze które występuje suchość pochwy mogą być różne. Rozróżnia się dwie grupy – na tle fizycznym i psychicznym.

Najczęściej za przyczynę suchości pochwy uznaje się zaburzenia hormonalne w organizmie. Spadek poziomu estrogenów wpływa na zmniejszenie produkcji śluzu pochwowego. Taka sytuacja ma często miejsce w wyniku naturalnych procesów. Podczas ciąży, po porodzie oraz w trakcie karmienia piersią organizm utrzymuje stężenie estrogenów na niższym niż zwykle poziomie. Poziom estrogenów spada również podczas menopauzy, a także po jej zakończeniu. Stopień nawilżenia różni się w zależności od cyklu menstruacyjnego.

Przyczyną suchości pochwy są również choroby. Nieodpowiednie nawilżenie pochwy to jedno z powikłań związanych z cukrzycą czy niewydolnością nerek. Dolegliwości można również doświadczać przy infekcjach grzybiczych i bakteryjnych układu rozrodczego, po zabiegach sfer intymnych czy w wyniku chemioterapii. Warto wspomnieć, że suchość pochwy może wywoływać spożywanie niektórych leków np. obniżających poziom estrogenów, antydepresantów, antybiotyków, antyalergicznych oraz antykoncepcji hormonalnej.

Na wydzielanie śluzu pochwowego wpływa również prowadzony styl życia. Do przyczyn suchości pochwy zalicza się m.in. palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Na nawilżenie pochwy może wpływać osłabienie czy przemęczenie organizmu. Warto zwrócić uwagę na produkty używane do higieny intymnej. Niektóre mogą zawierać chemiczne substancje, które są szkodliwe dla naturalnej równowagi hormonalnej pochwy.

Istotnym czynnikiem powodującym suchość pochwy jest sfera psychiczna. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może być następstwem odczuwania przewlekłego stresu. Zdarza się również, że jest związany z lękiem przed stosunkiem seksualnym czy wywołany traumą. Wówczas reakcja psychiczna może wpływać na zaburzenia wydzielania śluzu pochwowego.

Suchość pochwy – sposoby leczenia

Warto dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego nie należy bagatelizować suchości pochwy. Choć można odczuwać wstyd, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty. Przywrócenie odpowiedniego stopnia nawilżenia pochwy pozwoli ponownie cieszyć się życiem codziennym.

Proces rozpoczyna się od rozpoznania przyczyny dolegliwości. Dopiero wtedy lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią formę leczenia, żeby wyeliminować czynnik, który powoduje suchość pochwy.

Warto przeprowadzić badania, które pozwolą ocenić, czy problemy z nawilżeniem pochwy wynikają z powodu obniżonego stężenia estrogenów. W tym przypadku pomocne okażą się środki regulujące równowagę hormonalną.

Trzeba jednak pamiętać, że przyczynami suchości pochwy mogą być również stosowane leki czy antykoncepcja hormonalna. Problem powinien ustąpić po zmianie środka farmakologicznego.

Jeśli suchość pochwy jest następstwem infekcji czy choroby należy wyleczyć zakażenie. Wówczas powinny ustąpić również problemy z nawilżeniem pochwy.

W przypadku naturalnych przyczyn suchości pochwy np. ciąży czy menopauzy warto rozważyć przyjmowanie codziennie globulek z m.in. kwasem hialuronowym, pałeczkami kwasu mlekowego czy glikogenem. Taki środek wpływa na polepszenie flory bakteryjnej pochwy. Można również rozważyć stosowanie żeli dopochwowych. Trzeba jednak pamiętać, żeby zawierały naturalne składniki, które nie doprowadzą do dalszego podrażniania.

Warto zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia np. rezygnacji z używek. Pomocne również będzie redukowanie stresu m.in. za pomocą ćwiczeń oddechowych. W przypadku suchości pochwy występującej z przyczyn psychologicznych warto zgłosić po pomoc do psychologa. Dzięki zebranemu wywiadowi podczas konsultacji specjalista zaproponuje dalsze postępowanie. Może skierować na terapię do psychoterapeuty lub po leczenie farmakologiczne do psychiatry.

Jeśli nawilżenie pochwy występuje jedynie podczas stosunków, warto porozmawiać o problemie z partnerem. Być może wynika z niewystarczającej gry wstępnej czy odmiennych potrzeb partnerów. Dobrze budować relacje na kanwie zaufania oraz szacunku.

Każde działanie należy skonsultować z lekarzem. Nie warto leczyć się na własną rękę, ponieważ może to prowadzić do zaostrzenia objawów i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya odpowiednia dla 98% kobiet – skuteczna antykoncepcja mechaniczna bez skutków ubocznych

Specjalne tampony BEPPY bez sznureczków do seksu podczas okresu a także na saunę, basen, fitness lub rower 

 

 

Translate »