Przesunięcie miesiączki

Przyczyny nieregularnych miesiączek

Przesunięcie miesiączki

Menstruacja jest efektem naturalnych, cyklicznych zmian hormonalnych zachodzących w ciele. Niestety często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i może być uciążliwa, kiedy wypada w nieodpowiednim czasie. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak można przesunąć miesiączkę.

Farmakologiczne sposoby przesunięcia miesiączki

Najczęściej stosowanym i najbardziej polecanym sposobem na zmianę terminu okresu jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w pigułkach hormony (estrogen oraz progestagen) wywołują zahamowanie jajeczkowania oraz brak przyrostu i złuszczania się błony śluzowej macicy. W efekcie można zaobserwować zminimalizowanie, a nawet całkowity brak krwawienia.

W przypadku tego sposobu przesuwania miesiączki nie należy robić pomiędzy cyklami przerwy, podczas której dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia. Co oznacza, że po przyjęciu ostatniej tabletki z pierwszego opakowania, następnego dnia o tej samej porze rozpoczyna się nowe opakowanie.

W aptekach można również spotkać się z tabletkami sezonalnymi. Podczas ich zażywania miesiączka występuje raz na kwartał, a nie comiesięcznie. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tej metody nadal wywołuje zaciętą dyskusję wśród specjalistów, jednak często spotyka się z pozytywnymi opiniami.

Domowe i naturalne sposoby przesunięcia miesiączki

Nie istnieją domowe i naturalne sposoby o udowodnionej skuteczności, dlatego warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Wszelkie produkty należy kupować ze sprawdzonych źródeł i przyjmować według zaleceń na opakowaniach.

Jedną z metod jest picie naparu z czarnej malwy, krwawnika, dziurawca bądź nagietka. Te rośliny wykazują działanie rozkurczowe, dlatego mogą wpłynąć na mięśnie macicy oraz naczynia krwionośne i pomóc przyśpieszyć miesiączkę. Nie należy samodzielnie dobierać ziół ani robić własnych mieszanek – takie działanie lepiej zostawić profesjonalistom.

Do naturalnych metod przesuwania miesiączki zalicza się również aktywność fizyczną. Ćwiczenia ułatwiają przepływ krwi, co może przyśpieszyć wystąpienie okresu. Jednak niewskazanym jest doprowadzanie do przeciążenia organizmu, ponieważ może ono wpływać na wystąpienie problemów zdrowotnych.

Czy przesuwanie miesiączki jest zdrowe?

Ingerencja w gospodarkę hormonalną może być związana z ryzykiem. Przed podjęciem jakichkolwiek działań lepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią metodę.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna – błona dopochwowa wielokrotnego uzytku – używasz tylko, kiedy potrzebujesz

Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

 

Translate »