Plamienia po miesiaczce – przyczyny

Plamienia po miesiączce - przyczyny

Plamienia po miesiączce – przyczyny

Plamienie to lekkie krwawienie, które pojawia się przed lub po okresem. Zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jakie są przyczyny plamienia po miesiączce?

Co powoduje plamienie po okresie?

Wahania hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn krwawień międzymiesiączkowych. Można ich doświadczać na przykład podczas stosowania środków antykoncepcyjnych lub w okresie okołomenopauzalnym.

Może to być spowodowane stanem hormonalnym. Pierwszym z nich są choroby tarczycy. Niski lub wysoki poziom hormonów tarczycy może wpływać na poziom innych hormonów i prowadzić do problemów z cyklem menstruacyjnym, w tym nieregularnych krwawień, a nawet całkowitego braku miesiączki.

Drugim częstym schorzeniem jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Ta nierównowaga hormonalna wpływa na owulację i często powoduje nieregularne cykle miesiączkowe. Brak równowagi hormonalnej spowodowany PCOS może prowadzić do krwawień między miesiączkami.

Plamienia i obfite krwawienia między miesiączkami mają również wiele innych potencjalnych przyczyn niezwiązanych z hormonami, w tym stany zapalne czy narośla nowotworowe i nienowotworowe.

Infekcje są kolejną częstą przyczyną plamień między miesiączkami. Tkanki układu rozrodczego są bardzo wrażliwe, więc stan zapalny może łatwo doprowadzić do krwawienia. Może to być bardziej prawdopodobne po stosunku pochwowym.

Istnieją również inne potencjalne przyczyny plamień i innych krwawień między miesiączkami:

  • Leki (np. antykoagulanty i tamoksyfen)
  • Zabiegi ginekologiczne (np. wymaz cytologiczny)
  • Uraz (np. włożenie ciał obcych do pochwy, uraz seksualny)
  • Wypadanie macicy (kiedy macica wychodzi przez ujście pochwy) lub polipy macicy (narośle w macicy)
  • Endometrioza (nieprawidłowy rozrost tkanki błony śluzowej poza macicą)
  • Mięśniaki macicy (narośle w macicy, które nie są nowotworowe)
  • Nowotwory (np. rak szyjki macicy, rak macicy, mięsak macicy, rak jajnika i rak pochwy)

Co więcej, stres może również wpływać na cykl menstruacyjny. Czasami intensywny i długotrwały stres może spowodować opóźnienie lub wcześniejsze pojawienie się okresu. Możliwe, że między miesiączkami może wystąpić krwawienie związane ze stresującą sytuacją.

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty. Choć powód plamienia po miesiączce może być trywialny, czasami dolegliwość pojawia się w wyniku problemów medycznych.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny – jak kupować, wady i zalety

 

 

 

Translate »