Perinoeplastyka – czym jest i kiedy należy ją wykonać?

Perinoeplastyka - czym jest i kiedy należy ją wykonać?

Perinoeplastyka – czym jest i kiedy należy ją wykonać?

Plastyka krocza to operacja, która napina obszar między odbytem a pochwą. Poprawia satysfakcję seksualną, przywraca funkcje i pomaga zawęzić ujście pochwy po porodzie lub urazie. Dlaczego jeszcze jest tak ważna dla kobiet?

Czym jest perineoplastyka?

Plastyka krocza to zabieg chirurgiczny mający na celu naprawę krocza i zewnętrznych narządów pochwy (sromu). Twoje krocze to przestrzeń między odbytem a pochwą. Jego celem jest wspomaganie narządów rozrodczych i mięśni dna miednicy. Poród, utrata masy ciała, uraz i inne czynniki mogą uszkodzić ten obszar i spowodować, że skóra wokół otworu pochwy stanie się nadmiernie rozciągnięta i luźna.

Plastyka krocza ma na celu wzmocnienie i napięcie krocza, zwężenie otworu pochwy i naprawę luźnej, pokrytej bliznami lub uszkodzonej skóry wokół pochwy. Ta procedura może przywrócić funkcję i komfort oraz poprawić wygląd okolicy krocza.

Dlaczego ludzie poddają się plastyce krocza?

Wiele osób planuje perineoplastykę, aby zająć się luźną skórą przy wejściu do pochwy. Ten problem prowadzi do zmniejszenia satysfakcji podczas seksu lub poczucia skrępowania. W niektórych przypadkach uszkodzenie mięśni wystarczy, aby spowodować problemy z nietrzymaniem moczu.

Niektóre z powodów, dla których ludzie decydują się na plastykę krocza to:

 • luźna lub wybrzuszona skóra wokół pochwy,
 • nadmierna blizna po nacięciu krocza lub rozdarcie podczas porodu drogą pochwową,
 • utrata czucia podczas seksu,
 • niska samoocena,
 • niskie libido (brak ochoty na seks),
 • podrażnienie pochwy, dyskomfort lub ból,
 • nietrzymanie moczu.

Poród jest główną przyczyną uszkodzeń okolicy krocza. Poród naturalny rozciąga otwór do pochwy, aby umożliwić dziecku wyjście. Powtarzające się porody drogą pochwową zwiększają szanse na luźne, nadmiernie rozciągnięte ujście narządu.

Jeśli podczas porodu wystąpi duże rozdarcie krocza lub konieczne będzie jego nacięcie, istnieje zwiększone ryzyko powstania blizny lub nieprawidłowego gojenia się mięśni pochwy. Tkanka bliznowata może powodować dyskomfort i utratę czucia w danym obszarze.

Inne rzeczy, które rozciągają czy poszerzają otwór pochwy lub powodują uszkodzenie krocza to:

 • ekstremalna utrata lub zwiększenie masy ciała,
 • uraz lub kontuzja,
 • powtarzające się naprężenia lub uderzenia okolicy krocza (jak podczas jazdy konnej),
 • intensywne sporty lub ćwiczenia fizyczne,
 • choroby ginekologiczne,
 • genetyka,

Perineoplastyka — charakterystyka

Chirurdzy naprawiają otwór pochwy, usuwając uszkodzenia i poprawiając funkcjonowanie tkanki mięśniowej, która ją podtrzymuje.

Plastyka krocza wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od stanu pacjentki i zakresu pracy. Ginekolog wykona nacięcie w miejscu ujścia pochwy. Następnie wytnie nadmiar skóry lub tkanki bliznowatej i naprawi głębsze warstwy mięśni wokół pochwy. Na koniec krawędzie nacięcia są zamykane szwami.

Procedura trwa około godziny. Po krótkiej rekonwalescencji można wrócić do domu. Pobyt w szpitalu jest rzadko potrzebny.

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów, ciało potrzebuje czasu na wyleczenie po plastyce krocza. W ciągu pierwszych kilku dni możesz spodziewać się obrzęku i dyskomfortu. Większość specjalistów zaleca chłodne okłady i środki przeciwbólowe, aby pomóc w zmniejszeniu dolegliwości. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy je natychmiast zgłosić lekarzowi.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

 

Translate »