, O czym mogą świadczyć zaburzenia miesiączkowania?, Naturalna PłodnośćZaburzenia miesiączkowania objawiają się nieregularnymi menstruacjami i mogą mieć różne źródła. Cykl jest wtedy zbyt krótki bądź zbyt długi lub miesiączka przestaje się pojawiać. Wiele pań nie zdaje sobie sprawy, że cykl miesiączkowy jest bardzo podatny na różnego rodzaju czynniki i łatwo go zaburzyć. Często nie wiemy nawet jak tryb życia wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz na prawidłowy przebieg całego cyklu menstruacyjnego. Ponadto zaburzenia miesiączkowania wynikają także z naturalnych przemian kobiecego organizmu, np. dojrzewania, czy menopauzy. O czym świadczą zaburzenia miesiączkowania i co je powoduje?

 W organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych

Płynne funkcjonowanie cyklu miesiączkowego uzależnione jest od prawidłowego poziomu hormonów w organizmie, w szczególności estrogenów i progesteronu. Jeśli dochodzi do zaburzeń hormonalnych spowodowanych, np. chorobą, przyjmowaniem leków itp. – wtedy regularność cyklu może być zaburzona.

Nieregularność menstruacji to częsta przypadłość młodych kobiet. W przypadku pierwszych miesiączek są one bardzo obfite i rzadko kiedy pojawiają się w zaplanowanym terminie. Ma to związek z burzą hormonów, która w okresie dojrzewania przechodzi przez ludzki organizm.  Z czasem miesiączki ulegają unormowaniu. Jednak kiedy miesiączka nie pojawia się przez dłuższy czas z niewyjaśnionych przyczyn, należy udać się do lekarza, ponieważ jej brak może oznaczać ciążę bądź choroby układu rozrodczego, czy tarczycy. Trzeba również pamiętać, że jeśli odstawiło się hormonalne środki antykoncepcyjne, to organizm potrzebuje paru tygodni, aby powrócić do równowagi i naturalnego funkcjonowania. Zastrzyk hormonalny powoduje bardzo długi okres zahamowania owulacji, czasem nawet do kilku miesięcy dlatego nie jest odpowiedni dla kobiet, które w najbliższym czasie myślą o powiększeniu rodziny.

Zaburzenia miesiączkowania zaczynają także odczuwać kobiety, u których zbliża się menopauza. Panie, które wkraczają w okres przekwitania zaczynają  nieregularnie miesiączkować, a w pewnym momencie miesiączka całkowicie zanika.

Zbyt wiele stresu

Stres jest jednym z częstszych czynników, które wywołują negatywne zmiany w całym organizmie człowieka. Tak też jest w przypadku przebiegu kobiecego cyklu, w szczególności, gdy stres jest silny oraz utrzymuje się od dłuższego czasu.. Powoduje nadprodukcję prolaktyny – hormonu, który w zbyt dużej ilości hamuje owulację, co z kolei może powodować opóźnienie krwawienia. Silny stres jest zawsze ogromnym obciążeniem dla całego organizmu i należy szukać sposobów, aby go zniwelować.

Zbyt intensywne uprawianie sportu

Częste i intensywne uprawianie sportu może powodować nieregularność menstruacji, a czasem nawet jej zahamowanie. Chodzi tu oczywiście o bardzo intensywne treningi wytrzymałościowe, o dużej częstotliwości. Kobiety, które rekreacyjnie chodzą na siłownię albo czasem biegają, czy pływają nie muszą się tego obawiać. Problem dotyczy osób ćwiczących wręcz na poziomie zawodowym. Częste i ciężkie treningi mają wpływ na gospodarkę hormonalną, a ta z kolei steruje cyklem miesiączkowym. Dochodzi wtedy do nadprodukcji kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za poziom stresu w organizmie, który ma wpływ na menstruację. Ponadto kobiety uprawiające w dużej skali trening siłowy, który rozbudowuje mięśnie mogą doświadczać wzrostu testosteronu, którego nadmiar zaburza menstruację. Niektóre sportsmenki zażywają również różnego rodzaju mieszanki hormonalne, które mają poprawić ich siłę i masę mięśniową, ale z drugiej strony źle wpływają na funkcjonowanie kobiecego organizmu.

Zachwiany rytm dzienny

Zmiany rytmu dobowego, nieregularny tryb życia, mała ilość snu, przepracowanie – mają wpływ na cykl miesiączkowy. Nawet chwilowa zmiana klimatu, wyjazdy, czy podróżowanie związane ze zmianą strefy czasowej czasem powodują przesunięcia w cyklu miesiączkowym.

Leki, suplementy, sterydy

Wszelkie środki chemiczne, w tym leki dostarczane do organizmu, nie są dla niego obojętne. Ma to również związek z przebiegiem cyklu miesiączkowego. W szczególności leki antydepresyjne, hormonalne, tabletki antykoncepcyjne, sterydy powodują zmiany w gospodarce hormonalnej i mogą zakłócić naturalny cykl kobiety. Różnego rodzaju używki zawsze działają niekorzystnie na zdrowie i harmonię w ciele człowieka.

Zespół policystycznych jajników

U kobiet cierpiących na PCOS dochodzi do zaburzeń hormonalnych, występują cykle bezowulacyjne, a na usg widać zmiany związane z wyglądem i wielkością jajników. Bardzo często miesiączki bywają wtedy nieregularne i w przyszłości  mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę.

Problemy z tarczycą

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy mają bezpośredni związek z brakiem miesiączki, ponieważ dochodzi do zaburzeń hormonalnych w organizmie. Kobiety starające się o dziecko mogą w takich sytuacjach mieć problemy z poczęciem, a także z utrzymaniem ciąży. W takim przypadku zawsze należy poinformować ginekologa, że mamy problemy z tarczycą.

Wahania wagi

Kiedy gwałtownie chudniemy lub tyjemy dochodzi do rozregulowania się naszego organizmu. Często ma z tym związek również niewłaściwa dieta, głodówki itd. Mogą być to przyczyny niepojawiającej się miesiączki.

TAGI: okres, miesiączka, miesiączkować, krwawienie miesiączkowe

Translate »