Co to jest kubeczek menstruacyjny? Czy jest bezpieczny w stosowaniu?
Szeroki wybór środków higienicznych dla kobiet umożliwia idealne dopasowanie ich do swoich potrzeb. Poszukiwanie bardziej ekologicznych alternatyw w stosunku zarówno do podpasek jak i tamponów doprowadziło do powstania kubeczka menstruacyjnego. Kubeczek menstruacyjny to przedmiot, który ma za zadanie posłużyć na lata. Jest ekologiczny, tani (w stosunku do innych jednorazowych środków higieny osobistej), pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji oraz uczucia dyskomfortu w trakcie miesiączki.
Czym jest kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny to wielorazowy środek higieniczny w kształcie kieliszka, stosowany przez kobiety w trakcie okresu. Służy on za zbiorniczek w którym gromadzi się krew, śluz oraz fragmenty złuszczonego endometrium- czyli zmieszane wydzieliny miesiączkowe. Najczęściej wykonany jest z silikonu medycznego, rzadziej natomiast z TPE (kauczuku termoplastycznego). Kubeczek ten dostępny jest w różnych rozmiarach aby możliwe było idealne dopasowanie go do wnętrza pochwy- w przeciwnym razie będzie nieszczelny lub będzie powodował dyskomfort. Każdy kubeczek posiada również charakterystyczną koncówkę w postaci łodyżki, kulki lub pętelki by ułatwić jego wyjmowanie.
Poszukiwanie odpowiedniego kształtu oraz wielkości może więc wydawać się zajęciem czasochłonnym i często takie też jest, natomiast należy pamiętać, że stosowanie tego środka higienicznego wiąże się nie tylko z oszczędnością finansową ale także z wygodą i ograniczeniem infekcji intymnych.
Jak używać kubeczka menstruacyjnego?
W celu prawidłowego wysterylizowania kubeczka należy wygotować go zarówno przed pierwszą aplikacją jak i po przebytej miesiączce. Wysoka temperatura zabije niechciane drobnoustroje znajdujące się na jego powierzchni.
Po dokładnym umyciu rąk czysty kubeczek umieszczamy głęboko w pochwie. Najłatwiej zrobić to kucając lub opierając jedną nogę np. o wannę lub toaletę. Kubeczek ściskamy w odpowiedni sposób składając go np. na pół, a następnie delikatnie wsuwamy najszerszą jego część i dopychamy palcem w stronę szyjki macicy. Po chwili rozłoży się stwarzając barierę dla wypływającej krwi. Opróżnienie kielicha powinno odbywać się nie rzadziej niż raz w ciągu 8 godzin- w zależności od tego jak bardzo obfita jest miesiączka.
Ryzyko stosowania kubeczków menstruacyjnych
Podczas stosowania kubeczka menstruacyjnego istnieje szansa wystąpienia wstrząsu toksycznego. To niebezpieczna przypadłość, która może w niektórych przypadkach zakończyć się zgonem pacjentki. Najczęściej objawia się wysoką gorączką, wymiotami, specyficzną wysypką oraz silnymi zawrotami głowy. Jest to co prawda bardzo rzadkie zjawisko, lecz używając środków dopochwowych musimy być gotowi na ewentualny skutek uboczny. Prawidłowo użyty kubeczek nie stwarza większego ryzyka TSS. Zadbanie o jego odpowiednią higienę przed, w trakcie i po miesiączce pozwala cieszyć się wyłącznie jego zaletami.
Przeczytaj także:
Innowacyjny kubeczek menstruacyjny BEPPY CUP, który nie przecieka, możesz go stosować do sauny, na fitness lub basen, a także możesz uprawiać seks w czasie okresu.
Diafragma Caya – antykoncepcyjna błona dopochwowa odpowiednia dla 98% kobiet. Skuteczna antykoncepcja mechaniczna, którą stosujesz tylko, kiedy potrzebujesz.