Faza folikularna to pierwszy etap cyklu miesiączkowego, w którym działają hormony jak hormon folikulotropowy (FSH) i estrogeny. Cykl rozpoczyna się wraz z miesiączką, więc pierwszy dzień krwawienia wyznacza początek cyklu i tym samym początek fazy folikularnej. Etap ten rozciąga się na mniej lub bardziej zmienny okres czasu, ale obejmuje około 14 dni w typowym 28-dniowym cyklu miesiączkowym do momentu wystąpienia owulacji, czyli wydalenia dojrzałej komórki jajowej z jajnika.
Czym jest faza folikularna?
Faza folikularna jest jeden z etapów, na które można podzielić kobiecy cykl menstruacyjny. Jest pierwszą fazą cyklu i rozpoczyna się wraz z początkiem miesiączki. Podczas cyklu miesiączkowego ważne jest, aby być świadomym zmian zachodzących w ciele.
Wydzielanie hormonu FSH przez przysadkę mózgową stymuluje rozwój kilku pęcherzyków w jajniku. Tylko jeden z nich w pełni dojrzeje, a pozostałe pęcherzyki nie będą kontynuować wzrostu i ulegną degeneracji.
Rozwój pęcherzyków spowoduje, że komórki będą wydzielać estrogeny. W ten sposób nastąpi wzrost poziomu estrogenu w miarę postępu fazy folikularnej, ze względu na produkcję dominującego pęcherzyka — aż osiągnie on tak wysoki poziom, że rozpocznie wydzielanie dużej ilości LH (hormonu luteinizującego). Osiągnięcie szczytu LH wyzwala owulację, a tym samym oznacza koniec fazy folikularnej.
Faza folikularna cyklu miesiączkowego rozpoczyna się wraz z miesiączką, więc endometrium macicy zostanie złuszczane i wydalane przez pochwę podczas krwawienia miesiączkowego. Jednak zwiększenie poziomu estrogenu w miarę postępu fazy folikularnej jajników prowadzi do proliferacji endometrium, w której będzie regenerować się ze swojej warstwy podstawnej.
Ponadto śluz szyjkowy (wytwarzany przez szyjkę macicy) również ulega zmianom z powodu zwiększonego poziomu estrogenu podczas fazy folikularnej. Podczas gdy śluz szyjkowy jest skąpy podczas menstruacji, wraz ze wzrostem poziomu estrogenu staje się on bardziej obfity, elastyczny i przezroczysty (jak surowe białko jaja). Ta zmiana pozwoli plemnikom przejść przez szyjkę macicy ku dojrzałej komórce jajowej.
Jak długo trwa faza folikularna?
W typowym 28-dniowym cyklu miesiączkowym faza folikularna trwa ok. 14 dni, do czasu spodziewanej owulacji. Spośród nich pierwsze 3-7 dni odpowiadają menstruacji. Jednak faza folikularna cyklu miesiączkowego jest zwykle najbardziej zmienna ze wszystkich.
Stres, podróże związane ze zmianą czasu, nagłe zmiany wagi i forsowny wysiłek fizyczny to czynniki, które mogą wpływać na balans hormonalny, który reguluje cykl menstruacyjny. W przypadku nieregularnych cykli najlepiej udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku.
Czy ciąża jest możliwa w fazie folikularnej cyklu miesiączkowego?
Tak, chociaż owulacja musi wystąpić, aby doszło do zapłodnienia, a komórka jajowa musi znajdować się w jajowodach, kobieta może zajść w ciążę w fazie folikularnej lub przedowulacyjnej.
Powodem jest to, że plemniki przeżywają w drogach rodnych kobiety przez około 3-5 dni, więc ciąża może nastąpić w wyniku stosunku płciowego bez zabezpieczenia na kilka dni przed owulacją.
Jednak komórka jajowa przeżywa tylko około 12-24 godzin po owulacji. Dlatego najbardziej płodnymi dniami kobiety są 3-5 dni przed owulacją, dzień owulacji i dzień po owulacji.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu
Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi