Czy można do pochwy włożyć czosnek w czasie infekcji intymnej?

Czy można do pochwy włożyć czosnek w czasie infekcji intymnej?

Czy można do pochwy włożyć czosnek w czasie infekcji intymnej?

Infekcje drożdżakowe są stosunkowo częstym zjawiskiem u kobiet. Wiadomo, że czosnek ma pozytywny wpływ biologiczny na układ odpornościowy, układ sercowo-naczyniowy, nowotwory i inne schorzenia. Spowalnia również rozwój grzyba Candida, który powoduje infekcje drożdżakowe. Czy można do pochwy włożyć czosnek w czasie infekcji intymnej?

Co to jest infekcja drożdżakowa?

Większość infekcji drożdżakowych u kobiet ma charakter pochwowy. Są spowodowane infekcją grzyba z rodziny Candida. Te komórki drożdży występują naturalnie w pochwie, ale brak równowagi innych dobrych bakterii może powodować namnażanie się drożdży.

Objawy zakażenia drożdżakami zazwyczaj obejmują:

 • swędzenie lub bolesność okolicy pochwy,
 • pieczenie lub dyskomfort w okolicy pochwy,
 • bolesne współżycie seksualne,
 • pojawienie się gęstej, białej wydzieliny.

Czy mogę używać czosnku na infekcję drożdżakową?

Czosnek znany jest ze swoich właściwości antybiotycznych. Allicyna — główny biologicznie aktywny składnik czosnku — wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i jest wykorzystywana w lecznictwie i badaniach.

Chociaż nie ma ostatecznej medycznej odpowiedzi na pytanie, czy czosnek może wyleczyć infekcję drożdżakową, allicyna może być stosowana do zapobiegania infekcjom drożdżakowym lub poprawy obecnych stanów, zwłaszcza gdy jest stosowana razem z odpowiednią dietą lub lekami.

Jak używać czosnku na infekcję drożdżakową?

Czosnek należy podawać doustnie i nie można go aplikować do pochwy. Tabletki doustne zazwyczaj występują w postaci allicyny, ale czosnek można również spożywać na surowo lub w pożywieniu.

Dostępny jest również krem z ekstraktem czosnkowym do stosowania miejscowego. Większość kremów do stosowania miejscowego jest oznaczona jako przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego, co oznacza, że należy ich używać wyłącznie na zewnątrz pochwy. W przypadku uczucia pieczenia zetrzyj krem chłodną ściereczką.

Niezależnie od tego, czy używasz czosnku doustnego, czy miejscowego na infekcję drożdżakową, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy jest to odpowiedni sposób postępowania.

Skutki uboczne leczenia czosnkiem

Podczas gdy niektóre kobiety zauważyły pozytywne wyniki stosowania czosnku w leczeniu drożdżaków, wiele z nich doświadczyło mniej niż pożądane skutki uboczne.

Niektóre skutki uboczne doustnych tabletek czosnkowych lub spożycia obejmują:

 • nieprzyjemny oddech i zapach ciała,
 • rozstrój żołądka,
 • zgaga,
 • interakcje pomiędzy lekami.

Skutki uboczne miejscowego stosowania czosnku mogą obejmować:

 • swędzenie,
 • wydzielanie nietypowego płynu z pochwy,
 • pokrzywkę,
 • ból głowy,
 • nudności i wymioty.

Jeśli doświadczasz objawów infekcji drożdżakowej, skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i przejrzenia dostępnych opcji leczenia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

Translate »