Czy można chodzić na basen z założonym tamponem lub kubeczkiem menstruacyjnym?

Basen z założonym tamponem lub kubeczkiem menstruacyjnym

Basen z założonym tamponem lub kubeczkiem menstruacyjnym

Wiele osób podczas menstruacji odczuwa obawy czy dyskomfort przed wyjściem na basen. Niepotrzebnie. Nie należy obawiać się pływania czy kąpieli w trakcie miesiączki. Dzięki tamponom czy kubeczkom menstruacyjnym nie trzeba rezygnować z kąpieli, a aktywność fizyczna nie powinna sprawiać dyskomfortu.

Jak działają tampony i kubeczki menstruacyjne?

Tampony to popularne produkty menstruacyjne. Najczęściej wykonuje się je z delikatnej bawełny. Stosuje się je wewnętrznie. Dzięki cylindrycznemu kształtowi można je łatwo umieścić w pochwie. Zadaniem tamponów jest absorbowanie płynu menstruacyjnego. Tampony nie naruszają błony dziewiczej, dlatego bez obaw mogą z niego korzystać wszystkie osoby.

Kubeczki menstruacyjne to nowatorskie produkty menstruacyjne. Są wykonane z silikonu medycznego albo termoplastycznego tworzywa. Mają kształt lejka. Tak jak tampony są dostosowane do użytku wewnętrznego. Dopasowany do ciała model umieszcza się w kanale pochwy. W odróżnieniu od tamponów nie nasiąkają krwią ani śluzem z pochwy. Zamiast tego wydzieliny zbierają się w pojemniczku, co zmniejsza szanse na wywołanie infekcji. Kubeczki menstruacyjne można opróżnić nawet po upływie 12 godzin, choć najczęściej wymiana następuje co 4-8 godzin. Czas jest uzależniony od zaleceń producenta i obfitości krwawienia.

Początkowo aplikacja zarówno tamponów, jak i kubeczków menstruacyjnych może sprawiać kłopot. Trzeba dobrać odpowiedni rozmiar. Jednak z każdą kolejną menstruacją aplikacja powinna stawać się coraz prostsza. Co więcej, niektóre tampony można kupić ze specjalnymi aplikaturami, które pomagają umieścić produkty wewnątrz pochwy.

Czy można chodzić na basen z założonym tamponem lub kubeczkiem menstruacyjnym?

Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zrezygnować z czynnością związanych z wodą podczas miesiączki. Tampony oraz kubeczki menstruacyjne zostały tak opracowane, żeby dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie okresu. Warto jednak pamiętać o kilku przydatnych zasadach, które pozwolą cieszyć się wyjściem na basen czy inne kąpielisko.

Nowy tampon czy opróżniony kubeczek menstruacyjny warto założyć tuż przed wejściem do wody. Dzięki temu oba produkty będą świeże i mogą absorbować więcej płynu menstruacyjnego. Trzeba pamiętać, żeby nie nosić tamponu ani kubeczka menstruacyjnego dłużej niż zaleca producent.

Po wyjściu z wody warto zmienić tampon, ponieważ podczas przebywania w basenie może on nieco nasiąknąć wodą. Żeby zapewnić sobie większy komfort, można wybrać tampon o zwiększonej chłonności.

Trzeba jednak uważać podczas pobytu w jacuzzi czy saunie. Wysoka temperatura może wzmagać krwawienie, a nawet doprowadzić do omdlenia.

Nie trzeba się obawiać, że tampon czy kubeczek menstruacyjny zaczną przeciekać. Ich funkcją jest utrzymywanie wydzielin wewnątrz pochwy. Dzięki nim pływanie podczas menstruacji jest higieniczne, ponieważ krew nie wypływa do wody. Warto pamiętać, że baseny są regularnie czyszczone przy użyciu chloru czy ozonu, co ma na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób oraz infekcji.

Odpowiednio założone tampony i kubeczki menstruacyjne nie powinny się przesuwać, dlatego nie należy się obawiać o ich wypadnięcie. Co więcej, aktywność fizyczna o małej intensywności jest polecana na złagodzenie dolegliwości miesiączkowych. Podczas pływania do organizmu zostają uwolnione endorfiny. Jedną z ich funkcji jest uśmierzanie bólu, a także poprawienie samopoczucia.

Warto wspomnieć, że podczas pływania nie są polecane podpaski. Ze względu na to, że są dostosowane do stosowania zewnętrznego, te produkty menstruacyjne szybko nasiąkną wodą i istnieje ryzyko, że się rozpadną. Wówczas podpaski nie spełnią swojej absorbującej funkcji, co może sprawiać dyskomfort.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya odpowiednia dla 98% kobiet – skuteczna antykoncepcja mechaniczna bez skutków ubocznych

Specjalne tampony BEPPY bez sznureczków do seksu podczas okresu a także na saunę, basen, fitness lub rower 

 

Translate »