Badanie ginekologiczne odnosi się oględzin i oceny układu rozrodczego. Jeśli kobieta ma jakiekolwiek pytania lub obawy związane z procedurą, powinna wcześniej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. W przypadku gdy jakakolwiek część badania powoduje ból czy dyskomfort, należy poinformować o tym specjalistę. Jakie są skutki uboczne badania ginekologicznego?
Jak przeprowadza się badania ginekologiczne?
Wiele kobiet oczekuje, że ich ginekolog zapewni zarówno ogólną, jak i ginekologiczną opiekę zdrowotną. Oprócz badań przesiewowych i ewentualnego badania fizykalnego wizyta u zdrowej kobiety powinna obejmować poradę i omówienie szczepień w zależności od wieku i czynników ryzyka. Większość kobiet, szczególnie tych wymagających ogólnej profilaktyki, wymaga pełnego wywiadu i badania fizykalnego, a także oceny ginekologicznej.
Ocena ginekologiczna może być konieczna do analizy konkretnego problemu, takiego jak ból miednicy, krwawienie z pochwy lub niepokojące upławy. Kobiety wymagają również rutynowych badań ginekologicznych, które są zalecane co roku dla wszystkich kobiet aktywnych seksualnie, a także po ukończeniu 18. roku życia. Ocena położnicza skupia się na zagadnieniach związanych z ciążą. Ocena ginekologiczna może obejmować badanie miednicy, jeśli jest to wskazane na podstawie wywiadu lub objawów i musi być przeprowadzone za zgodą pacjentki.
Badanie miednicy obejmuje: zbadanie zewnętrznych narządów rozrodczych, ocenę wewnętrznych narządów rozrodczych, a czasami również badanie odbytnicy. W celu przeprowadzenia badania lekarz najpierw ogląda zewnętrzne okolice narządów płciowych i odnotowuje wszelkie nieprawidłowości. Za pomocą wziernika (metalowego lub plastikowego narzędzia, które służy do rozsunięcia ścian pochwy), bada głębsze obszary pochwy i szyjkę macicy. Może użyć małej plastikowej szczoteczki, aby pobrać próbkę do badania, zwykle testu Pap do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
Co mogą oznaczać dolegliwości po badaniu ginekologicznym?
To całkowicie normalne, że kobiety odczuwają pewien dyskomfort po badaniu miednicy, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze badanie. Często zdarza się, że kobiety mają łagodne skurcze lub lekkie krwawienie przez kilka dni po badaniu cytologicznym (wymazie). Objawy te są powszechne, ponieważ szyjka macicy jest wrażliwa po teście. Jeśli jednak doświadczasz umiarkowanego do ciężkiego krwawienia lub bólu miednicy, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Oprócz tego po badaniu ginekologicznym można odczuwać symptomy podstawowego problemu zdrowotnego np. endometriozy. W takim przypadku objawy nie złagodnieją ani nie znikną całkowicie, póki nie rozpocznie się leczenia.
Przeczytaj także: