Endometrium – co to jest, jaka grubość jest prawidłowa, funkcje i najczęstsze choroby

Endometrium - co to jest, jaka grubość jest prawidłowa, funkcje i najczęstsze choroby

Endometrium – co to jest, jaka grubość jest prawidłowa, funkcje i najczęstsze choroby

Endometrium to błona śluzowa macicy. Każdego miesiąca pogrubia się i odnawia, przygotowując się do implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli ciąża nie występuje, endometrium złuszcza się i zostaje wydalone z ciała, czyli następuje miesiączka. Jakie są funkcje endometrium? Jaka powinna być grubość tkanki? Na co warto zwracać uwagę?

Co to jest endometrium?

Endometrium tworzy wewnętrzną wyściółkę macicy. Jest to błona śluzowa, której grubość zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Samo endometrium składa się z trzech warstw: warstwy podstawnej, warstwy gąbczastej i warstwy zbitej.

Warstwa podstawna jest najgłębszą warstwą endometrium. Nie zmienia się zbytnio przez cały cykl. Pomyśl o tym jako o podstawie, z której wyrastają zmieniające się warstwy endometrium.

Warstwa gąbczasta to pośrednia warstwa endometrium. Wreszcie warstwa zbita jest zewnętrzną warstwą endometrium. Jest cieńsza i bardziej zwarta w porównaniu z innymi. Razem tworzą warstwę czynnościową i zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego.

Endometrium — funkcje

Tuż przed owulacją (uwolnieniem komórki jajowej z jajnika do jajowodu) warstwa czynnościowa endometrium przechodzi określone zmiany. Struktury zwane gruczołami macicy stają się dłuższe, a drobne naczynia krwionośne namnażają się.

W rezultacie endometrium staje się grubsze i wzbogacone krwią, dzięki czemu jest gotowe na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, a także podtrzymania łożyska — narządu, który rozwija się w czasie ciąży, aby dostarczać płodu tlen, krew i niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze.

Jeśli po owulacji nie dochodzi do poczęcia, nagromadzenie naczyń krwionośnych i tkanek staje się niepotrzebne i zostaje wydalone. Wówczas mamy okres.

Płyn menstruacyjny składa się z komórek, które złuszczają się z czynnościowej warstwy endometrium, zmieszanych z krwią z małych naczyń krwionośnych otaczających gruczoły macicy.

Należy pamiętać, że zmiany te nie wystąpią u osób zbyt młodych, aby mieć jeszcze miesiączkę oraz u osób dorosłych, które przeszły menopauzę. Ich wyściółka endometrium pozostanie stosunkowo cienka i stabilna.

Jaka jest prawidłowa grubość endometrium?

Grubość endometrium określa się podczas ultrasonografii dopochwowej. Dla osób niemiesiączkujących normy grubości endometrium mieszczą się w przedziale od 0,3 do 0,5 mm. Natomiast u kobiet dojrzałych błona może mieć około 7-9 mm w pierwszej fazie cyklu, a w drugiej pogrubić się do nawet 15 mm.

Posiadanie zbyt cienkiego lub grubego endometrium może zmniejszyć szanse na udaną ciążę. Badania wykazały, że może to negatywnie wpływać na implantację zarodka lub zwiększać ryzyko poronienia.

Endometrium — najczęstsze choroby

Wśród najczęstszych problemów medycznych, które dotykają tkankę endometrium wymienia się:

  • zapalenie endometrium,
  • polipy endometrium,
  • zrosty endometrium,
  • przerost endometrium,
  • endometriozę,
  • atrofię endometrium,
  • raka endometrium.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy zgłosić się na konsultację do specjalisty. Symptomy mogą obejmować:

  • ból w dolnej części brzucha lub pleców (ból miednicy),
  • ból podczas seksu lub po stosunku,
  • ból w trakcie korzystania z toalety,
  • mdłości, zaparcia, biegunkę lub krew w moczu,
  • zmęczenie lub niski poziom energii,
  • obfite lub nieregularne okresy,
  • plamienie lub krwawienie między miesiączkami,
  • trudności z zajściem w ciążę.

Po zdiagnozowaniu problemu lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie. Będzie ono dostosowane między innymi do rodzaju schorzenia, stanu zdrowia pacjentki, innych problemów medycznych, wieku, planów związanych z powiększeniem rodziny czy prowadzonego stylu życia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

Translate »