Czy branie antybiotyków może wpłynąć na masę ciała?

Czy branie antybiotyków może wpłynąć na masę ciała?

Czy branie antybiotyków może wpłynąć na masę ciała?

Istnieje coraz więcej dowodów na rozwój długoterminowych problemów zdrowotnych związanych ze zbyt dużą ekspozycją na antybiotyki. Z czasem leki wykazują się mniejszą skuteczność, ponieważ bakterie stają się oporne na istniejące środki. Jak wpływają na organizm? Czy mogą zmieniać masę ciała?

Czy branie antybiotyków może wpłynąć na masę ciała?

Według Harvard Health badanie z 2018 r. wykazało, że małe dzieci, które regularnie przyjmują antybiotyki, są bardziej narażone na rozwój otyłości niż dzieci przyjmujące mniej leków.

Oprócz tego przeprowadzono kilka interesujących badań dotyczących wpływu antybiotyków na wagę. Badanie przeprowadzone w 2014 roku na myszach wykazało, że gryzonie zażywające antybiotyki przybrały na wadze znacznie więcej niż inne myszy będące na tej samej diecie. Inne badanie z 2011 roku wykazało, że antybiotyki mają znaczący wpływ na hormon głodu, zwany greliną. Jest on wydzielany głównie w błonie śluzowej żołądka i wysyła do mózgu sygnały głodu.

Z czym to jest związane?

Ponieważ antybiotyki mogą hamować wzrost niektórych bakterii, jednocześnie wpływając na wzrost innych bakterii, uważa się, że leki mogą przyczyniać do utraty wagi. Przyrost lub utrata masy ciała opiera się na wspieraniu odpowiedniej mieszanki bakterii w jelitach, co wyjaśnia, dlaczego antybiotyki w małych dawkach są od dawna stosowane w przemyśle hodowlanym, aby zwierzęta przybierały na wadze. Badania wykazały, że zdrowi, szczupli ludzie mają populację drobnoustrojów jelitowych, która jest bardzo zróżnicowana i obejmuje wiele różnych rodzajów bakterii. Z drugiej strony osoby otyłe mają mniejszą różnorodność i tylko kilka dominujących gatunków bakterii. Badania te wydają się potwierdzać, że mikrobiom jest ważny w regulacji wagi, ale nie dają odpowiedzi na pytanie, czy antybiotyki powodują przyrost masy ciała.

Antybiotyki powodują zniszczenie flory trawiennej i brak równowagi bakteryjnej, co jest jedną z najczęstszych przyczyn wzdęć. Dodatkowo mogą powodować zmianę nawyków jelitowych oraz wchłaniania pokarmu i składników odżywczych, co może wywoływać uczucie zmęczenia lub osłabienia. Niewłaściwie stosowane antybiotyki mogą uszkodzić bakterie jelitowe, co przekłada się na zmiany metaboliczne. Mogą uszkodzić mitochondria, co wpływa na wagę, ponieważ głównym zadaniem mitochondriów jest przekształcanie żywności w energię. Jak wspomniano wyżej, antybiotyki mogą również zwiększać poziom greliny we krwi, która jest silnym stymulantem apetytu.

Z tego wynika, że antybiotyki na ogół zabijają również wiele dobrych bakterii jelitowych, co może wytrącić układ trawienny z równowagi i umożliwić przerost złych bakterii, które mogą powodować przybieranie na wadze. Złe bakterie jelitowe mogą wywoływać łaknienie, głód i stany zapalne, a także zwiększać ilość energii potrzebnej organizmowi do trawienia pokarmu, co może prowadzić między innymi do uczucia ospałości i zmęczenia. Antybiotyki mogą również wpływać na naturalne organizmy w jelitach, powodując u niektórych osób infekcje grzybicze lub drożdżakowe. W tym miejscu do gry wchodzą probiotyki jako środek równoważący, kontrolujący normalną florę jelitową. Dlatego też istnieje powszechne zalecenie przyjmowania probiotyków podczas zażywania antybiotyków.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

Translate »