Cytologia jest procedurą diagnostyczną stosowaną przez ginekologów w celu profilaktyki i diagnostyki zmian przednowotworowych oraz inwazyjnego raka szyjki macicy. Metoda polega na zbadaniu żeńskich narządów płciowych poprzez wprowadzenie do pochwy wziernika i pobraniu wycinka błony szyjki macicy. Ta procedura pomaga wykryć zmiany w szyjce macicy, nawet na wczesnym etapie. Badanie jest wykonywane na fotelu ginekologicznym. To praktycznie bezbolesny proces i trwa zaledwie kilka minut. Czego nie można robić przed cytologią?
Jak przygotować się do badania cytologicznego – czego warto nie robić?
Próbkę do badania cytologicznego pobiera się przed badaniem ginekologicznym, USG przezpochwowym lub innymi badaniami wykonywanymi metodą przezpochwową. Badanie cytologiczne nie może być wykonane wcześniej niż 2 dni po miesiączce i później niż 4 dni przed kolejną miesiączką – najlepiej gdy zrobi się je w pierwszej połowie cyklu.
Na cztery dni przed badaniem warto nie stosować żadnych leków czy preparatów dopochwowych, tamponów ani produktów do irygacji pochwy. Należy również powstrzymać się od współżycia co najmniej 24 godziny przed badaniem. Wówczas nie można poddawać się żadnym badaniom ginekologicznym.
Jeśli występuje infekcja (co może objawiać się np. nietypową wydzieliną z pochwy czy zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem narządów płciowych), konieczne jest wyleczenie choroby przed wykonaniem cytologii.
Przed wizytą lekarską warto przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, obliczyć długość cyklu i przygotować sobie informacje o przyjmowanych lekach lub środkach antykoncepcyjnych (najlepiej z nazwami), przebytych i przewlekłych chorobach, a także ciążach i porodach.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu