Cytologia i kolposkopia – różnice i kiedy je wykonywać

Cytologia i kolposkopia - różnice i kiedy je wykonywać

Cytologia i kolposkopia – różnice i kiedy je wykonywać

Regularne badania są podstawą dbania o swoje zdrowie. W przypadku kobiet zaleca się systematyczną cytologię. A co w przypadku kolposkopii? Czym różnią się badania? Kiedy należy je wykonać?

Cytologia — charakterystyka

Cytologia to badanie komórek z tkanek lub płynów ustrojowych. Z szyjki macicy przy użyciu specjalnej szczoteczki pobiera się materiał do badania. Lekarz przyjrzy się komórkom z próbki pobranej tkanki pod mikroskopem i poszuka w nich nieprawidłowości.

Cytologię stosuje się w wielu różnych dziedzinach medycyny, najczęściej do badań przesiewowych lub diagnozowania raka. Pierwszą cytologię powinno się wykonać od momentu podjęcia współżycia, a także nie później niż do 25. roku życia. Początkowo zaleca się, żeby wykonywać cytologię raz na rok, a gdy wyniki są prawidłowe to wystarczy raz na 3 lata. Jednak jeśli istnieje podejrzenie większego ryzyka zachorowania, należy udawać się częściej na wizyty. Ma to miejsce, szczególnie jeśli dana osoba jest nosicielem HPV czy HIV, a także w przypadku gdy jest po chemioterapii lub ma osłabiony układ odpornościowy.

Wskazania do wykonania badania cytologicznego to:

  • przeprowadzana regularnie procedura medyczna,
  • diagnostyka stanu nabłonka pochwy,
  • monitorowanie przebiegu chorób i działania leczenia,
  • ocena działania leków hormonalnych,
  • podejrzenie rozwoju nowotworu szyjki macicy,
  • ciąża.

Kolposkopia — charakterystyka

Kolposkopia to procedura diagnostyczna, która pozwala lekarzowi obejrzeć powierzchnię szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem występowania nieprawidłowości. Podczas badania wykorzystuje się specjalny przyrząd optyczny zwany kolposkopem, który powiększa tkankę wyściełającą szyjkę macicy i pochwę.

Jeśli lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, może pobrać próbki tkanek, które następnie zostaną przebadane w laboratorium pod kątem obecności zmian rakowych. Z tego powodu jest wykorzystywana w diagnostyce nowotworowej. Kolposkopia pozwala również na diagnozę infekcji intymnych.

Czasami podczas kolposkopii wykonuje się także cytologię, co ma na celu zwiększenie czułości diagnostycznej.

Wśród wskazań do wykonania badania kolposkopowego zalicza się:

  • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego (w tym przypadku kolposkopia będzie miała funkcję weryfikującą),
  • przewlekłe stany zapalne,
  • nieustępujące mimo leczenia upławy,
  • obecność zakażenia wirusem HPV,
  • widoczne zmiany w obrębie narządów rodnych (m.in. polipy, nadżerki, kłykciny, otarcia),
  • plamienie i krwawienie z dróg rodnych (o niewyjaśnionych przyczynach),
  • ból w okolicach narządów płciowych.

Cytologia a kolposkopia — różnice

Istotną różnicą jest sposób przeprowadzania badań. Cytologia polega na pobraniu materiału do badań laboratoryjnych. Z tego powodu na wyniki należy czekać kilka dni (najczęściej do tygodnia). Natomiast podczas kolposkopii dokonuje się obserwacji, podczas której lekarz zwraca uwagę na wszelkie nieprawidłowości i zmiany znajdujące się na powierzchni narządów. Wynik otrzymuje się po zakończeniu procedury. Niemniej możliwe jest dodatkowe pobranie próbki tkanek podczas biopsji — wówczas na wyniki trzeba czekać kilka dni.

Obie procedury nie powinny powodować bólu czy dyskomfortu. Kolposkopia to badanie nieinwazyjne, natomiast cytologia jest mało integrującą procedurą. Wykonanie badań trwa od kilku do kilkunastu minut. Warto zaznaczyć, że oba badania mogą być bezpieczne wykonywane w ciąży. Co więcej, cytologia jest jedną z procedur, którą wówczas zaleca się przeprowadzić obowiązkowo, jeśli ostatnia cytologia była dawniej niż pół roku temu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Pochwica i dyspareunia – objawy, różnice i jak leczyć

 

Translate »