Ból w podbrzuszu to jedna z częstszych dolegliwości, z którymi przychodzą pacjenci do lekarza pierwszego kontaktu. O ile problem jest powszechny i chyba każdy z nas go choć raz w życiu doświadczył, to jego przyczyny mogą być naprawdę różne i dotyczyć zupełnie innych układów, np. pokarmowego, moczowego, płciowego itd. Z bólem podbrzusza co miesiąc zmaga się także większość kobiet, w związku z naturalnym przebiegiem cyklu miesiączkowego – skurczami i oczyszczaniem się macicy w postaci miesiączki.
W momencie, gdy udajemy się do lekarza warto przeanalizować całą sytuację, a dokładnie zastanowić się jakie mogą być ewentualne przyczyny. Zawsze trzeba podać dokładne miejsce bólu, jego rodzaj, czy jest to raczej promieniowanie, czy ból pulsacyjny, czy ciągły. Ważne, aby określić, czy są jakieś dodatkowe objawy w postaci, np. podwyższonej temperatury, mdłości, biegunki itd. Warto przeanalizować naszą dietę, jaka była na kilka dni przed pojawieniem się objawów – być może układ pokarmowy daje o sobie znać. Ponadto należy się zastanowić, czy ból pojawia się pierwszy raz, czy już wcześniej go doświadczaliśmy. Istotnie jest również, czy nie zbiega się z terminem owulacji, bo wiele kobiet odczuwa wtedy bóle w podbrzuszu, co jest naturalne i związane z pęknięciem pęcherzyka graafa.
W momencie, gdy bóle podbrzusza są silne i zaczynają nas niepokoić należy niezwłocznie udać się do lekarza. Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha m.in. zaliczamy: kamienica nerkowa, kolka moczowa, zapalenie gruczołu krokowego, wyrostek robaczkowy, zapalenie pęcherza, skręt przydatków, choroby jelit, endometrioza, choroby ginekologiczne, ciąża pozamaciczna, przepuklina, miesiączka, owulacja, choroby układu pokarmowego, stany zapalne miednicy itd.
Zespół jelita drażliwego
Dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu niektórych pokarmów. Dodatkowo pacjent odczuwa wzdęcia, biegunki, zaparcia itd. Problemy żołądkowe mogą wynikać również z nietolerancji lub alergii pokarmowych, a także nieżytu żołądka. Wywoływane są one przez różnego rodzaju bakterie i wirusy, np. helicobacter pylori.
Skręt lub zapalenie przydatków
Nagły, silny ból pojawiający się po jednej stronie. Może przypominać bardzo silną kolkę. Towarzyszą mu najczęściej nudności i wymioty.
Endometrioza
Jest to choroba związana z wszczepianiem się endometrium poza obszar macicy ( w inne tkanki). Jednym z jej objawów mogą być silne bóle podbrzusza, które czasem wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Nadżerka
Jest to niewielka czerwona ranka, która powstaje najczęściej na pochwowej części szyjki macicy. Narażone są na nią panie w wieku największej aktywności seksualnej i należy do dość często występującej kobiecej przypadłości. Może objawiać się m.in. bólem jajników.
Torbiele jajników
Jajniki mają prawo boleć w momencie, gdy pojawią się na nich torbiele, które powiększając się, powodują ucisk. W momencie, gdy dojdzie do ich pęknięcia i wylania się płynu dochodzi do zapalenia otrzewnej. W przypadku torbieli może również dojść to ich skrętu spowodowanego zastopowaniem przepływu krwi do jajnika. Wtedy też może pojawić się ostry ból w podbrzuszu.
Zapalenie jajników
Często nazywane również zapaleniem przydatków, związane jest ze stanem zapalnym w obrębie jajników i jajowodów. Powodują go bakterie spowodowane najczęściej nieodpowiednią higieną lub kontaktami seksualnymi z zarażonymi osobami. Najczęściej dotyka młode kobiety w okresie największej aktywności seksualnej. Objawem zapalenia jajników jest promieniujący ból po obu stronach podbrzusza, wymioty, biegunka, dlatego często mylone jest z zatruciem pokarmowym
Zapalenie dróg moczowych
Bakterie, które powodują zapalenie pęcherza mogą przenieść się na narządy rodne i wywoływać ich ból, w tym ból podbrzusza.
Nowotwór jajnika
Nowotwór ten początkowo w ogóle nie daje konkretnych objawów, dlatego jest trudny do wykrycia. Dopiero, gdy jest już w zaawansowanym stadium powoduje silne bóle w podbrzuszu. Niestety wtedy jest już najczęściej zbyt późno na leczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Często zdarza się także, że bóle podbrzusza mają swoje podłoże psychosomatyczne. W momencie, gdy towarzyszy nam ciągły stres, przeżyte traumy, depresja – również możemy odczuwać bóle brzucha.