Ból podbrzusza i jajników podczas współżycia – przyczyny

Ból podbrzusza i jajników podczas współżycia - przyczyny

Ból podbrzusza i jajników podczas współżycia – przyczyny

Może istnieć wiele powodów, przez które podczas seksu występują dolegliwości bólowe. Zalicza się do nich m.in. schorzenia podstawowe, zmiany hormonalne lub czynniki na podłożu psychogennym. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu podbrzusza i jajników w trakcie stosunku?

Endometrioza

Czasami bolesny seks jest efektem innego problemu zdrowotnego. Endometrioza, która pojawia się, gdy tkanka wyściełająca macicę zaczyna rosnąć poza nią, może powodować intensywny ból podczas seksu.

Wówczas występują również inne objawy, takie jak bolesne miesiączki, przewlekły ból dolnej części pleców i miednicy, krwawienie lub plamienie między miesiączkami oraz problemy trawienne, takie jak wzdęcia, zaparcia, biegunka lub nudności. Nie ma lekarstwa na endometriozę, ale stan ten jest zwykle kontrolowany za pomocą wprowadzenia antykoncepcji hormonalnej, leków przeciwbólowych lub w ciężkich przypadkach — za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID)

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) występuje, gdy dochodzi do stanu zapalnego w narządach rozrodczych. Oprócz bólu w podbrzuszu niektóre kobiety mogą również obserwować krwawienia podczas seksu, bolesne oddawanie moczu, upławy i nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy. Po zdiagnozowaniu PID, wprowadza się antybiotykoterapię. Ważne jest, aby nie opóźniać leczenia, jeśli podejrzewa się, że można mieć zapalenie narządów miednicy mniejszej, ponieważ może to zwiększyć ryzyko przyszłej niepłodności.

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego (IBS) może powodować zaparcia, biegunki, skurcze żołądka i wzdęcia, a także dolegliwości bólowe podczas seksu. Chociaż nie ma lekarstwa na IBS, identyfikacja pokarmów, które prawdopodobnie podrażniają żołądek, jest często pomocna w  łagodzeniu objawów. Co więcej, regularne ćwiczenia, spożywanie większej ilości błonnika i podejmowanie kroków w celu zmniejszenia stresu również mogą pomóc poczuć się lepiej.

Pozycja seksualna

Niektóre pozycje seksualne pozwalają na głębszą penetrację podczas seksu waginalnego lub analnego, co może powodować ból. Najlepszym lekarstwem w tym przypadku jest unikanie głębokich pchnięć i wypróbowanie innych pozycji np. na boku. Pomocne mogą być również pozycje, w których ma się kontrolę nad głębokością penetracji, na przykład bycie na górze.

Inne przyczyny bólu podbrzusza i jajników podczas seksu

Wśród przyczyn dolegliwości bólowych podbrzusza oraz jajników wymienia się również:

 • budowę anatomiczną pochwy (np. tyłozgięcie macicy, zwężenie pochwy),
 • torbiele jajników,
 • mięśniaki macicy,
 • infekcje narządów płciowych,
 • choroby nowotworowe układu rozrodczego,
 • ciążę pozamaciczną,
 • dyspaurenię (ból podczas stosunku),
 • występowanie traumy na podłożu seksualnym,
 • zaburzenia lękowe,
 • przeżywanie silnego stresu,
 • pochwicę.

Jeśli odczuwa się ciągły ból podczas seksu, prawdopodobnie nadszedł czas, aby udać się do lekarza, aby określić, co jest nie tak. Chociaż przyczyna może być błaha, to czasami dolegliwości bólowe świadczą o istnieniu poważnych problemów, które wymagają interwencji medycznej.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Rozszerzacze pochwy do samodzielnych ćwiczeń podczas stosunku

Translate »