Aborcja – na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Aborcja - na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Aborcja – na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Aborcja jest medycznym sposobem terminacji ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje — aborcję farmakologiczną i chirurgiczną. Jak przebiega ten proces?

Na czym polega aborcja?

Aborcję wykonuje się w celu terminacji, czyli przerwania, ciąży. Jej skutkiem jest wydalenie z organizmu zarodka. Zabieg wykonuje się najczęściej do 3. miesiąca ciąży.

Procedura budzi wiele kontrowersji, a przeprowadzenie zabiegu w Polsce jest restrykcyjnie kontrolowane.

Aborcja — jakie są jej rodzaje?

Mówimy o dwóch typach aborcji. Pierwszym z nich jest aborcja farmakologiczna. Ta opcja polega na zażyciu odpowiednich pigułek (tabletek poronnych). Przyjmuje się je doustnie lub dopochwowo.

WHO zaleca aborcję przy pomocy środków farmakologicznych do 24. tygodnia ciąży. Warto jednak zaznaczyć, że w pierwszym trymestrze (czyli do 12. tygodnia) procedury nie trzeba wykonywać pod kontrolą lekarską.

Ten rodzaj aborcji polega na przyjęciu dwóch substancji: mifepristonu i prostagladyn. Pierwsza z nich zatrzymuje rozwój ciąży (niszczy trofoblast i powoduje uszkodzenie zarodka). Druga wywołuje skurcze macicy, co skutkuje wydaleniem błony śluzowej macicy z zarodkiem.

Aborcja farmakologiczna polega na zażyciu pewnych tabletek w odstępie do 48 godzin. Możesz wziąć lek w klinice, w domu lub gdziekolwiek przebywasz. Zaleca się jednak, żeby nie przechodzić przez procedurę samodzielnie. Warto poprosić o wsparcie zaufaną osobę, a najlepiej jeśli jest to specjalista w tej dziedzinie. Jest to szczególnie istotne, ponieważ podczas aborcji mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne i dana osoba może potrzebować pomocy medycznej.

Sama procedura może trwać od kilku godzin do kilku dni. Czas ten różni się w zależności od osoby i zależy od rodzaju stosowanych leków.

Większość ekspertów medycznych zgadza się, że aborcja jest bezpieczna. Istnieją jednak pewne skutki uboczne, których doświadczy wiele, a nawet większość osób. Najczęstszym skutkiem ubocznym aborcji medycznej jest obfite krwawienie, które trwa kilka dni.

Możesz również spodziewać się skurczów, które mogą być bardziej bolesne niż skurcze menstruacyjne. Nie powinno to jednak być poważne — wszystko, co wydaje się niepokojące lub nie do zniesienia, jest dobrym powodem do wezwania pracownika służby zdrowia.

Skurcze i krwawienia są naturalnymi częściami procesu, ponieważ pigułki aborcyjne powodują kurczenie się macicy i wydalanie tkanki ciążowej. Umiarkowany ból, choć niekomfortowy, jest zazwyczaj oznaką, że lek działa.

Niektóre osoby doświadczają również objawów, takich jak nudności, biegunka, wymioty, tkliwość piersi i zmęczenie. Większość z nich powinna ustąpić w ciągu 24 godzin do kilku dni.

Infekcja i niepełna aborcja (gdy część tkanki ciążowej pozostaje w macicy po zażyciu leków) to główne powikłania, na które należy zwrócić uwagę, ale są one rzadkie.

Drugim typem jest aborcja chirurgiczna. Można ją wykonać na dwa sposoby.

W pierwszym mamy do czynienia z aborcją próżniową. Lekarz rozpoczyna procedurę aspiracji próżniowej od wprowadzenia wziernika, żeby rozszerzyć kanał pochwy. Za pomocą urządzenia do odsysania opróżnia macicę. Procedura jest krótkotrwała i wykonuje się ją w znieczuleniu.

Drugą metodą jest dylatacja. Korzysta się z niej w starszej w ciąży. Wykorzystuje połączenie aspiracji próżniowej, kleszczy oraz rozszerzania i łyżeczkowania. Procedura ogólnie trwa krócej niż 30 minut. Możesz wrócić do domu tego samego dnia, ale podobnie jak w przypadku wielu operacji, być może będziesz musiał trochę poczekać w klinice, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Skutki uboczne mogą obejmować:

  • krwawienie,
  • skurcze,
  • obrzęk piersi lub laktację,
  • nudności, biegunka lub wymioty,
  • dreszcze,
  • gorączkę.

W przypadku niepokojących objawów należy natychmiast udać się do lekarza.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

Translate »