Samobadanie piersi. Jak samodzielnie badać piersi

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi

Regularnie wykonywane samobadanie piersi to ważny element profilaktyki wykrywania raka piersi. Co roku na raka Piersi umiera blisko 5 tysięcy kobiet. Gdyby więcej kobiet miało świadomość istoty wykonywania regularnego samobadania dane te mogłyby być mniej pesymistyczne. Wczesne wykrycie choroby, zanim osiągnie zaawansowane stadium daje o wiele lepsze większe szanse wyleczenia. Regularne badanie wykonywane w domowym zaciszu pozwala doskonale poznać strukturę i kształt swoich piersi, co ułatwia wykrycie wszelkich nawet najdrobniejszych zmian.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi najlepiej wykonywać przed lustrem, w dobrze oświetlonym miejscu lub w świetle dziennym. Prawidłowe wykonywanie samobadania powinno zawierać część wzrokową oraz część dotykową. Na początku powinniśmy dokładnie obejrzeć piersi i węzły chłonne, które znajdują pod pachami z różnych pozycji – w pozycji wyprostowanej, z profilu, opierając ręce na biodrach i pochylając się do przodu.

Regularność samobadania umożliwia nam dobre poznanie struktury i wyglądu własnej piersi. Obserwacja wszelkich zgrubień, wybrzuszeń, nierównomiernego napięcia struktury lub zmienionego koloryt powinna wzbudzić nasze zainteresowanie. Druga część badania, czyli badanie dotykowe dotyczy palpacyjnego badania piersi. Wykonując badanie dotykowe należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

samobadanie piersi najlepiej wykonywać w pozycji leżącej

– lewa pierś powinna być badana przez prawą rękę po wcześniejszym ułożeniu lewej ręki pod głowę

– prawa pierś powinna być badana przez lewą ręką po ułożeniu prawej ręki pod głowę

– badanie powinno być wykonywane za pomocą okrężnych ruchów, poprzez zataczanie co raz większych kół

Wszelkiego rodzaju grudki i stwardnienia, które udaje nam się wykryć w czasie samobadania piersi powinny skłonić nas do dalszej, specjalistycznej diagnostyki.

Rękawica do samobadania piersi

Na rynku dostępne są specjalne przyrządy, które pomagają w dokładnym wykonywania samobadania. Jednym z nich jest specjalistyczna rękawica do samobadania piersiFemiGlove. FemiGlove jest niezwykle czuła na wszelkie zmiany w obrębie piersi. Pozwala na wykrycie zmian, nawet w wielkości ziarenka cukru. Dzięki specjalnej powłoce, którą pokryta jest rękawica możliwe jest redukowanie tarć między palcami oraz ochrona przed przemieszczaniem się guzków. Plusem rękawicy jest również to, że nadaje się do wielokrotnego użytku a podczas jej stosowania nie są potrzebne specjalne żele.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »