, Wczesne objawy raka piersi., Naturalna PłodnośćWczesne objawy raka piersi

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów, jaki dotyka kobiety. W przypadku mężczyzn spotyka się go bardzo rzadko. Wcześnie wykryty daje duże szanse na wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, która opiera się przede wszystkim na systematycznym samobadaniu piersi, USG oraz mammografii. Najbardziej narażone są na niego kobiety pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Ryzyko znacznie wzrasta, jeśli w rodzinie były zachorowania na raka piersi, kobieta jest otyła, zaczęła miesiączkować przed 12 rokiem życia, przeszła menopauzę po 55 roku, nadużywa alkoholu itd.

Rak piersi jest na tyle zwodniczy, że przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Najczęściej wykrywa się go samemu, podczas samobadania lub przez przypadek przy codziennej pielęgnacji. Często wyczuwają go mężczyźni u swojej partnerki podczas wzajemnych pieszczot. Przyjmuje on formę niewielkiego guzka, zgrubienia, który na pierwszy rzut oka jest zazwyczaj niezauważalny. Można go wyczuć dopiero przez dotyk, a dokładny opis i informacje na jego temat dają jedynie specjalistyczne badania, m.in. USG piersi, mammografia, biopsja. Zdarza się, że w przypadku raka piersi mogą pojawiać się pewne wczesne objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój:

– zmiana rozmiaru piersi,

– obrzęk piersi,

– ból brodawek,

– zmarszczenie i wciągnięcie skóry piersi/brodawek,

– owrzodzenie i wysypka na piersi,

– wyciek płynu z brodawek ( w szczególności krwi),

– powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pach,

– poszerzenie żył wokół piersi

Jeśli pojawią się u nas któreś z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze muszą oznaczać raka, ale wszelkie nurtujące nas objawy powinno się wyjaśnić, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Ból i obrzęk w piersiach może pojawiać się przed miesiączką i jest to normalne. Jeśli jednak nie wiążemy go ze zmianami hormonalnymi w trakcie cyklu, powinnyśmy sprawdzić, jaka jest tego przyczyna. Skóra na piersiach powinna być gładka, a wszelkie owrzodzenia, wysypki, czy poszerzone żyły należy konsultować z lekarzem. W szczególności, gdy z brodawki wydobywa się jakiś płyn lub krew – są to niepokojące objawy. Podobnie jest, kiedy piersi nagle staną się asymetryczne. Wiele kobiet ma jedną pierś większą, co jest praktycznie niezauważalne i naturalne. Jednak kiedy zmiana pojawi się nagle, a nie jest cechą ukształtowaną od momentu dojrzewania – może wskazywać na zmiany w tkance łącznej związane z nowotworem.

 

Rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest możliwy do wyleczenia – ważne jednak, by stało się to jak najszybciej. Stad też tak ogromne znaczenie ma profilaktyka w tym kierunku, a na pierwszym miejscu samobadanie i obserwacja piersi. Jeśli coś nas niepokoi zawsze skonsultujmy to z lekarzem, ponieważ czas odgrywa tutaj ogromną rolę.

, Wczesne objawy raka piersi., Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Wczesne objawy raka piersi., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »