samobadanie piersi, Samobadanie Piersi: Dlaczego kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi., Naturalna PłodnośćSamoBadanie Piersi: Dlaczego kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi.

Pomimo licznych kampanii na temat raka piersi, Polki wciąż niechętnie poddają się badaniom mammograficznym, nie wspominając już o regularnym wykonywaniu samobadania piersi. A to  właśnie  dzięki niemu udaje się wykryć 70% przypadku zachorowań. W większości  sytuacji wykryte guzki okazują się niezagrażającą życiu zmianą w obrębie piersi,  np.  torbielą czy włókniakiem.  Obecnie przy odpowiednim czasie rozpoznania  nowotwór może być całkowicie uleczalny. Dlaczego więc kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi?

Brak świadomości

Współczesne kobiety  doceniają znaczenie zdrowia – dbają o dietę, regularnie  uprawiają sport oraz starają się zachować smukłą sylwetkę.  Wiele z nich nosi w sobie  przekonanie,  że nie ma możliwości, by zachorowały skoro robią tak dużo w zakresie utrzymania zdrowego trybu życia. Od najmłodszych lat uczone są  budowania racjonalnych nawyków  żywieniowych i dbania o ciało, jednak temat choroby-  zwłaszcza choroby nowotworowej  wydaje się być czymś odległym.  Rak piersi? Słyszałam, ale mnie to nie dotyczy.

Zaklinanie rzeczywistości

Sporo kobiet uważa, że jeśli nie będzie podejmować odpowiedniej profilaktyki w zakresie wykrycia raka piersi to uniknie w związku z tym zachorowania. Kobiety  często wolą zaklinać rzeczywistość, niż stawiać jej czoła. Niewiedza pozwala na beztroskę i przekonanie, że lepiej ,,nie wywoływać wilka z lasu”. Kobiety nie badają się z obawy, że mogłyby ,,znaleźć’’  coś, co wymagałoby podjęcia leczenia, którego często się obawiają.

Diagnoza i co dalej?

Strach przed postawieniem diagnozy i  związanych z nią konsekwencji  nierzadko stanowi powód, dla którego kobiety nie podejmują samodzielnego badania piersi. Mają przekonanie, że gdy wykryje się u nich nowotwór to nie będzie już ratunku. Zwykle spodziewają się najgorszego. Obawiają się chemioterapii, naświetlania oraz utraty piersi – choć jak się okazuje działania te nie zawsze muszą być podjęte.  W większości przypadków guzki w obrębie piersi nie zagrażają zdrowiu kobiety – są to m.in. torbiele lub włókniaki. Jednak, gdy nowotwór  zostanie zdiagnozowany nie musi to oznaczać  dla kobiety wyroku śmierci. Obecnie przy wczesnym wykryciu możliwe jest całkowite wyleczenie go.

Brak czasu

Praca, dom, wychowywanie dzieci? Współczesne tempo życia nie pozwala kobiecie na zbyt wiele odpoczynku, a co dopiero na wykonywanie samodzielnego badania piersi.  Samobadanie palpacyjne wymaga lepszego poznania  specyfiki swoich piersi. Nie każde zgrubienie musi oznaczać przecież powód do niepokoju. Proces poznawania budowy swojego biustu często wymaga nakładu czasu i chęci. Wiele kobiet szybko się demotywuje i  rezygnuje z podejmowania tej czynności.

 

 

Niewiedza jak

W tym przypadku wina leży wciąż po stronie braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Mimo wiedzy na temat raka piersi i możliwości jego wczesnego wykrywania niektóre kobiety po prostu nie wiedzą w jaki sposób prawidłowo wykonać badanie palpacyjne.

Próba zachęcenia do wykonywania samodzielnego badania piersi nie jest łatwym wyzwaniem. Edukacja kobiet w tym zakresie powinna być prowadzona już od najmłodszych lat szkolnych, tak by samobadanie stało się dla kobiet takim nawykiem, jak codzienne mycie zębów czy dbanie o włosy.  Podejście do tematu w ten sposób  pozwoliłoby również na pozbycie się licznych obaw związanych z diagnozą, a to strach najczęściej blokuje kobiety przed wykonywaniem comiesięcznego badania.

 

 

samobadanie piersi, Samobadanie Piersi: Dlaczego kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi., Naturalna Płodność
samobadanie piersi, Samobadanie Piersi: Dlaczego kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
samobadanie piersi, Samobadanie Piersi: Dlaczego kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi., Naturalna Płodność
samobadanie piersi, Samobadanie Piersi: Dlaczego kobiety nie badają samodzielnie swoich piersi., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »