, Nie możesz zajść w ciążę? Jakie są objawy chorej tarczycy?, Naturalna PłodnośćNie możesz zajść w ciążę? Jakie są objawy chorej tarczycy?

Jednym z czynników, które mogą utrudniać zajście w ciążę są problemy z tarczycą. Mogą one przybierać różną formę, czy jednostkę chorobową, a każda z nich daje różne objawy. Do najczęstszych zaliczamy: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, chorobę Gravesa-Basedowa, czy Hashimoto.

Tarczyca jest narządem, który reguluje poziom metabolizmu w całym organizmie. Produkuje hormony tyroksynę (T4)  oraz trójjodotyroninę (T3). Ponadto bardzo ważnym hormonem związanym z tarczycą jest hormon tyreotropowy (Tsh) produkowany przez przysadkę mózgową, który stymuluje wytwarzanie T4 i T3. W momencie, gdy wymienione hormony nie funkcjonują prawidłowo, ich produkcja jest zaburzona lub występują w nieodpowiednim stosunku względem siebie, to wtedy dochodzi do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, w tym właśnie utrudnień związanych z zajściem w ciążę. Niedoczynność tarczycy pojawia się wtedy, gdy jest ich wytwarzana zbyt mała ilość, natomiast gdy zbyt duża – pojawia się nadczynność.  Na tarczycy mogą pojawiać się także różnego rodzaju guzki, czy dojść do rozwoju tzw. wola tarczycowego związanego z powiększaniem się narządu. W przypadku chorób Hashimoto (zapalenie gruczołu) i Gravesa-Basedowa można mówić już o podłożu autoimmunologicznym, czyli takim, w którym organizm atakuje sam siebie.

Niedoczynność tarczycy

Objawy:

– zwolniony metabolizm, zaparcia

– przyrost masy ciała

– problemy z gubieniem nadprogramowych kilogramów

– wypadanie włosów

– częste uczucie zimna

– depresja, obniżenie nastroju

– niskie ciśnienie tętnicze

– „napuchnięta” twarz, obrzęki

– zmęczenie, osłabienie

-suchość skóry i łokci

Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na podawaniu leków zawierających ten hormon, np. Euthyrox, a także wspomaganiu jej pracy poprzez suplementację jodu, selenu, cynku i stosowanie odpowiedniej diety, która ogranicza gluten, nabiał, laktozę, alkohol, rośliny psiankowate, jajka, soję. Kluczową rolę ogrywa zdrowie jelit, ponieważ wiele chorób o podłożu autoimmunologicznym bierze się właśnie z powodu zapalenia, infekcji jelit, czy też ich nieszczelności.

Nadczynność tarczycy

Objawy:

– pocenie się

– podwyższona temperatura ciała

– nagła utrata masy ciała

– wypadanie włosów

– kołatanie serca

– biegunki

– wytrzeszcz gałek ocznych

– drżenie rąk

Problemy z płodnością mogą dotyczyć mężczyzn i kobiety cierpiących zarówno na niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. W związku z tym, nim para zacznie starać się o dziecko, warto zbadać hormony i w razie kłopotów, najpierw starać się wyregulować ich poziom.

U kobiet mających problemy z tarczycą może dochodzić do zaburzenia miesiączkowania i owulacji, co bezpośrednio przekłada się na utrudnienia w zajściu w ciążę. Przy niedoczynności występuje podwyższony poziom prolaktyny, która blokuje owulację. Istnieje również wyższe ryzyko poronienia. Hormony tarczycy są także niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza jego tarczycy i centralnego układu nerwowego. W przypadku nadczynności tego gruczołu może dojść do zaburzeń krążenia w trakcie ciąży oraz tzw. przełomu tarczycowego. Ponadto częściej występują cykle bezowulacyjne. Problemy z tarczycą negatywnie wpływają również na męską płodność, ponieważ zostaje obniżone libido, a także nasienie może być gorszej jakości.

Nigdy nie bagatelizujmy tarczycy. Raz na jakiś czas warto zrobić sobie badania całego profilu tarczycowego i udać się na badanie usg tego gruczołu. W momencie, gdy szybko rozpoczniemy leczenie jest szansa, że uda nam się wyrównać poziom hormonów tarczycy, tak aby nie kolidowały w planowaniu dziecka.

 

TAGI: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, jak zajść w ciążę, owulacja

0 komentarzy

Leave a Reply

, Nie możesz zajść w ciążę? Jakie są objawy chorej tarczycy?, Naturalna Płodność
, Nie możesz zajść w ciążę? Jakie są objawy chorej tarczycy?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Nie możesz zajść w ciążę? Jakie są objawy chorej tarczycy?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »