Obserwacja swojego ciała oraz regularne badania ginekologiczne pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości w narządzie rozrodczym kobiety. W razie występowania objawów takich jak upławy z domieszką krwi, nieregularne, nadmierne krwawienia lub ich brak czy silny ból podbrzusza należy jak najszybciej udać się do zaufanego lekarza. Szybkie tempo życia, stres, toksyny oraz przetworzona żywność przyczynia się do rozwoju schorzeń w organizmie człowieka.
Szacuje się, że w dzisiejszych czasach aż 5-15% pacjentek w wieku rozrodczym zmaga się z zespołem policystycznych jajników. Przypadłość ta skutecznie ogranicza płodność kobiety. W celu wykrycia PCOS należy wykonać badania labolatoryjne określające stężenia poszczególnych hormonów w organizmie a także USG – tradycyjne lub przezpochwowe, które umożliwi ocenę stanu jajników. Pomocne w diagnozie może okazać się także określenie poziomu glukozy oraz insuliny we krwi, a także oznaczenie profilu lipidowego.
Czym jest PCOS?
PCOS to inaczej zespół policystycznych jajników lub zespół Steina i Leventhala. Za rozwój tej choroby odpowiadają najczęściej zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dysfunkcja ta powoduje, że komórka jajowa dojrzewa, lecz niestety nie dochodzi do owulacji. Cykl owulacyjny nie funkcjonuje poprawnie. Pęcherzyki Graffa wytworzone w jajniku obumierają by następnie przekształcić się w torbiele.
Kiedy możemy podejrzewać u siebie PCOS?
Do najczęściej występujących objawów towarzyszących zespołowi policystycznych jajników należą zaburzenie miesiączkowania, łysienie typu męskiego, owłosienie charakterystyczne dla mężczyzn (hirsutyzm) a także niepłodność, niekontrolowany przyrost wagi w obrębie brzucha, oraz trądzik. Charakterystyczne mogą okazać się także problemy związane ze zdrowiem psychicznym kobiety. Silne napięcie przedmiesiączkowe, nieustające złe samopoczucie, skłonność do stanów depresyjnych a nawet pojawiające się zaburzenia lękowe i rozwój innych chorób to częsty objaw PCOS. Oprócz wymienionych objawów możliwe jest wystąpienie również rzadszych symptomów takich jak np. obniżenie tonacji głosu.
Leczenie PCOS
Całkowite wyleczenie PCOS nie jest możliwe, aczkolwiek medycyna pozwala mierzyć się z jego objawami. W zależności od skali problemu oraz występujących symptomów, lekarz może zalecić redukcję androgenów poprzez wprowadzenie na codzień konkretnych farmaceutyków. Kobiety, które pragną zajść w ciążę zmuszone są być pod ścisłą opieką ginekologiczną zarówno w trakcie starań o dziecko jak i po zapłodnieniu. Dieta przeciwzapalna, odpowiednia dawka ruchu oraz dobrej jakości suplementacja może skutecznie pomóc w łagodzeniu PCOS.
Przeczytaj także:
Monitor płodności cyclotest mySense z aplikacją na smartfon do monitorowania cyklu miesiączkowego i wyznaczania dni płodnych, owulacji i dni niepłodnych za pomocą metody temperaturowej i/lub metody objawowo-termicznej.