Waga w ciąży. Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży?

Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży?

Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży?

Dla wielu kobiet zmiana wagi w ciąży wiąże się z trudnościami, niezadowoleniem i frustracją. Ciąża jest szczególnym okresem, podczas którego w ciele dochodzi do licznych zmian. Zachodzą naturalne procesy, ponieważ rozwijające się dziecko rośnie w brzuchu matki. To proces, na który nie można wpłynąć i po prostu trzeba go zaakceptować. Jednak warto monitorować swoje ciało. Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży?

Co wpływa na zmianę wagi w ciąży?

Procesy zachodzące w organizmie podczas ciąży wpływają na zmianę wagi. Przede wszystkim zmiany zachodzą w układzie rozrodczym. Rośnie macica, osiągając wagę nawet 2 kg. W narządach rodnych zwiększa się przepływ krwi, co wpływa na silne ukrwienie warg sromowych i rozpulchnienie szyjki macicy. Zachodzą również zmiany w układzie krążenia, ponieważ wzrasta objętość krwi krążącej w organizmie. Łożysko, będące kluczowym elementem układu, ponieważ dostarcza płodowi niezbędnych do życia i rozwoju substancji odżywczych, waży około 1 kg. Samo środowisko, w którym rozwija się płód (płyn owodniowy), a także rosnące dziecko to około 5 dodatkowych kg.

Pod wpływem hormonów zwiększa się objętość tkanki gruczołowej piersi. Biust przygotowuje się do laktacji, czyli produkcji i wydzielania pokarmu. Zwiększa się również ilość tkanki tłuszczowej, dzięki której organizm ma zapasy energii.

Przyrost wagi w ciąży jest naturalnym zjawiskiem. Dzięki niemu organizm ciężarnej zapewnia środowisko do optymalnego rozwoju płodu. Niewskazane jest niekontrolowane przez lekarza odchudzanie w ciąży, ponieważ może spowodować komplikacje, choć istnieją przypadki, w których należy pilnować wagi.

Co więcej, nadwaga w ciąży wiąże się z konsekwencjami zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. Można zaobserwować m.in. silne bóle kręgosłupa, pojawienie się żylaków i obrzęków nóg, a także hemoroidy. Istnieje również możliwość wystąpienia powikłań ciążowych jak cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego. Pojawia się możliwość przedwczesnego porodu, nakazu zastosowania cesarskiego cięcia czy wystąpienia makrosomii u noworodka.

Niedowaga również jest groźna. Może skutkować przedwczesnym porodem oraz niską masą urodzeniową dziecka, co wpływa na zachorowalność i umieralność okołoporodową. Istnieje ryzyko pojawienia się u dzieci zaburzeń oddychania, niedokrwistości, a także wystąpienia w późniejszym wieku dziecka cukrzycy, chorób układu krążenia czy nadciśnienia.

Prawidłowa masa ciała w ciąży

Średnio podczas ciąży następuje przyrost wagi około 10-12 kg. Większość z nich traci się niebawem po porodzie, natomiast pozostałe w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Ważne, żeby zachować zdrowy tryb życia. Dieta powinna obfitować w pełnowartościowe produkty, które zawierają witaminy i substancje odżywcze potrzebne do odżywienia organizmu. Warto zwracać uwagę na ciążowe zachcianki. To właśnie one wpływają na „ponadprogramowe” kilogramy i mogą skutkować większym przyrostem wagi w ciąży.

Podczas pierwszego trymestru najczęściej nie przybiera się zbytnio na wadze. Najczęściej różnica wynosi 2-3 kilogramy w stosunku do wagi sprzed ciąży. Warto pamiętać, że istnieje możliwość schudnięcia, ze względu na odczuwany przez ciężarną jadłowstręt, nudności czy wymioty. Trzeba monitorować, żeby utrata wagi nie przekraczała 2 kg.

W drugim trymestrze waga zmienia się bardziej dynamicznie, ponieważ zwiększają się potrzeby rozwijającego się płodu. Średnio można zaobserwować przyrost wagi wynoszący ok. 0,5 kg tygodniowo. Waga w trzecim trymestrze również zmienia się intensywnie, jednak nie ze względu na potrzeby dziecka, a przygotowania organizmu do porodu, a także opieki nad dzieckiem i laktacji.

Prowadzący ciążę lekarz będzie monitorować proces przyrostu wagi. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości zaproponuje odpowiednie działania.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu cyclotest myWay – skuteczne narzędzie pomagające zajść w ciążę

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych i owulacji. Skuteczność 98% potwierdzona badaniami.

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią – profilowana diafragma Caya

 

Translate »