Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej mogą przyczynić się do zwiększenia ilości wykwitów skórnych, czasem jednak dzieje się kompletnie odwrotnie i cera z problematycznej nagle staje się piękna. Podwyższony poziom estrogenów wzmacnia cebulki włosowe i powoduje, że włosy zaczynają szybciej rosnąć, są błyszczące i mocne.
Przed wizytą w salonie fryzjerskim, gabinecie kosmetycznym lub kosmetologicznym należy uzgodnić ze specjalistą czy dostępne zabiegi nie wpłyną negatywnie na przyszłą mamę oraz na jej dziecko. Wszelkie procedury inwazyjne z zakresu medycyny estetycznej oraz chirurgii są podczas ciąży zakazane. Odradza się przerywania ciągłości naskórka oraz naruszania bariery hydrolipidowej z powodu wrażliwej hormonalnie skóry. Będąc w ciąży należy szczególnie uważać na wysuszające, drażniące i toksyczne składniki zawarte w kosmetykach. Zabroniony jest także kontakt z ultradźwiękami oraz prądem stałym (np. jonoforeza). Nie wskazane są również zabiegi drenujące i wyszczuplające. Istnieją jednak sposoby pielęgnacji, którym poddać może się każda przyszła mama bez żadnych konsekwencji.
Dozwolone zabiegi pielęgnacyjne w ciąży
Ciężarna kobieta może czuć się przewlekle zmęczona, opuchnięta oraz obolała. Idealnym zabiegiem rozluźniającym jej ciało i twarz jest najzwyklejszy masaż. Ten przyjemny rytuał wykupić można w każdym SPA. Szorstka skóra potrzebująca odżywienia i uelastycznienia może natomiast doznać ukojenia np. po cukrowym peelingu.
Jak najbardziej dozwolone jest wykonanie zabiegu pedicure oraz manicure. Dla kobiety ciężarnej pomalowanie paznokci u stóp może być bardzo problematyczne przez wystający brzuszek, dlatego też udanie się do osoby, która je ozdobi jest w tym przypadku często niezbędne. Wyjątek stanowi zakładanie tipsów, do których założenia potrzebne są specjalne preparaty, które zawierać mogą szkodliwe dla płodu substancje jak np. akryl. Poprzez wdychanie ich kobieta naraża zdrowie swoje i swojego dziecka.
Farbowanie włosów odradzane jest jedynie w I trymestrze ciąży. To okres, gdy płód rozwija się najszybciej i jest najbardziej narażony na powstanie różnych wad. W II i III trymestrze nie ma żadnych przeciwskazań by zmienić lub odświeżyć kolor włosów. Najlepiej używać jednak farb bez amoniaku z mniej chemicznym składem. Warto przekonać się do henny, która dodatkowo odżywi i pogrubi włosy. Dozwolone są także zabiegi odżywiające, o ile preparaty składają się z bezpiecznych dla ciężarnej substancji.
Jak bezpiecznie pielęgnować swoje ciało w domu będąc w ciąży?
Aby zapobiec rozstępom oraz suchej, szorstkiej skórze w ciąży najlepiej sprawdzą się oleje do ciała. Regularnie używane poprawią stan naskórka i załagodzą powstałe podrażnienia. Bezpiecznym wyborem będzie olej kokosowy, z opuncji figowej, arganowy, ze słodkich migdałów, z kiełków pszenicy oraz macadamia. Te delikatne, dobrze przebadane substancje wpłyną na skórę pozytywnie i jako emolienty ograniczą utratę wody przez naskórek. W przypadku balsamów najlepiej dokładnie prześledzić zawarte w nich składniki. Warto wybrać te naturalne, oparte np. na maśle kakaowym lub shea bez zbędnych dodatków. Domowy rytuał dopełnić może także peeling cukrowy.