Czy alkohol jest naprawdę szkodliwy w ciąży?

wine-1543170_640Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć będąc w ciąży. Zdanie to powinna sobie wziąć do serca każda kobieta, która stara się o dziecko lub choć w minimalnym stopniu dopuszcza możliwość, że mogło dojść do zapłodnienia.

Każda ilość alkoholu, nawet ta śladowa jest szalenie niebezpieczna i może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie nienarodzonego dziecka. Niestety często słyszy się różnego rodzaju mity, w tym od lekarzy, że kieliszek wina pomoże się rozluźnić i rozładować stres w trakcie ciąży. Nic bardziej mylnego. Do tej pory żadne badania nie wykazały, jaka konkretnie ilość spożytych procentów jest szkodliwa dla płodu, dlatego najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie całkowite odstawienie alkoholu w tym okresie. Robienie z własnego dziecka królika doświadczalnego , gdzie na szali kładziemy jego zdrowie i życie wydaje się naprawdę absurdalne.

Alkohol przedostaje się do organizmu dziecka w takim samym stopniu jak do organizmu matki, przy czym u kobiety zostaje on przefiltrowany przez wątrobę i jego ilość rozkłada się na całą jej masę ciała, która jest przecież nieporównywalnie większa w stosunku do dziecka. Ponadto kilkanaście minut po wypiciu alkoholu przez matkę ma ono takie samo stężenie we krwi u dziecka, co u niej. Łożysko niestety nie chroni w żaden sposób przed przeniknięciem alkoholu.
Największe spustoszenie wywołuje spożywanie alkoholu przez matkę w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to wykształcają się wszystkie najważniejsze organy i funkcje życiowe dziecka. Niestety pierwsze tygodnie ciąży to czas, kiedy wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że spodziewa się dziecka i nieświadomie może sięgać po alkohol. Ważne jest w związku z tym monitorowanie wszystkich kontaktów seksualnych, w których pojawiło się prawdopodobieństwo zapłodnienia. W takich sytuacjach najlepiej wstrzymać się całkowicie od spożywania alkoholu, aż do momentu, kiedy nie potwierdzi się ewentualnego zapłodnienia. Kobieta powinna odstawić alkohol oczywiście nie tylko podczas pierwszego trymestru, ale przez cały okres ciąży. W trzecim trymestrze napoje procentowe zwiększają ryzyko poronienia i spowalniają rozwój dziecka.
Skutków ubocznych picia w ciąży jest wiele i są naprawdę bardzo poważne. J

ednym z nich jest FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy), który objawia się wadami wrodzonymi dziecka na podłożu psychicznym, jak i fizycznym. Skutki FAS są nieodwracalne, dlatego tak istotna jest społeczna wiedza na temat konsekwencji wynikających z picia alkoholu w trakcie ciąży. U dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym dochodzi do zmian i zniszczeń w mózgu, które przekładają się na całą resztę jego życia. Do najczęstszych objawów należą:

-nadpobudliwość (ADHD),
-problemy z pamięcią i koncentracją,
-niski wzrost i mała waga,
-charakterystyczne zmiany w wyglądzie twarzy,
– niskie IQ
– impulsywne zachowanie
– problemy ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych
– trudności w uczeniu się
– zaburzenia mowy i słuchu
– problemy emocjonalne (lęki, depresja, agresja)
– problemy z koordynacją ruchową
– upośledzenie umysłowe
– wady serca
– choroby nerek, kości

Na wszystkie te objawy naraża kobieta swoje dziecko spożywając alkohol w ciąży. Im większa ilość i stężenie procentowe, tym większe prawdopodobieństwo i poważniejsze konsekwencje, jakie mogą wywołać. Do tej pory nie ustalono „bezpiecznej” dawki alkoholu dla ciężarnych kobiet, dlatego w żadnym wypadku nie powinno się ryzykować. Wszystko co spożywa przyszła matka, w taki sam sposób dostarczane jest dziecku. Wyobraźmy teraz sobie, że do organizmu takiego maleństwa wlewany jest kufel piwa, kieliszek wina, czy inne, wyżej oprocentowane napoje. Niestety często docierają do nas przerażające informacje, że kobieta pod wpływem alkoholu urodziła dziecko, które miało wysoką dawkę promili w swojej krwi. Są to skrajnie nieodpowiedzialne sytuacje, za które ponosi się odpowiedzialność karną, ale konsekwencji z jakimi takie dziecko może się później zmagać, już nie cofniemy.

Czy jeden kieliszek wina może zaszkodzić dziecku? TAK! Kiedy alkohol jest najbardziej szkodliwy dla płodu? ZAWSZE! Jakie konsekwencje może nieść ze sobą jeden łyk napoju procentowego? NIEODWRACALNE! Te trzy zdania powinna wyryć sobie w sercu każda kobieta planująca powiększenie rodziny. Jeśli pragniemy być odpowiedzialnymi rodzicami, zacznijmy nimi być od samego poczęcia.

Leave a Reply

Translate »