, Co oznacza plamienie we wczesnej ciąży, Naturalna PłodnośćCo oznacza plamienie we wczesnej ciąży?

Plamienie we wczesnym  etapie ciąży to wbrew pozorom dosyć powszechne zjawisko, które dotyczy około 20% ciężarnych kobiet. Nie zawsze musi stanowić  powód do niepokoju, jednak należy znać jego przyczynę. Dowiedz się, co może wywołać krwawienie z pochwy w pierwszym trymestrze.

Implantacja zarodka

Niekiedy krwawienie z pochwy może być oznaką prawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy. W tym czasie może wystąpić niewielkie krwawienie, które nie ma wpływu na przebieg ciąży. Krwawieniu mogą dodatkowo towarzyszyć bóle podbrzusza, dlatego wiele kobiet, które nie podejrzewają ciąży myli te objawy z miesiączką. Symptomy świadczące o implantacji występują zazwyczaj między 6 a 12 dniem rozwoju zarodka.

Zmiany hormonalne

Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży może być objawem występujących w tym czasie zmian hormonalnych,  które powodują, że szyjka macicy staje się bardziej wrażliwa i podatna na krwawienie.

Stosunek płciowy w czasie ciąży

W wyniku działania hormonów w ciąży szyjka macicy staje się bardziej rozpulchniona i skłonna do uszkodzeń  i krwawień, które może wywołać m.in. stosunek płciowy w pierwszym etapie ciąży.

Tryb życia

Nadmierny wysiłek fizyczny  i przeciążenie organizmu w ciąży  również może stanowić przyczynę krwawienia . Organizm w ten sposób może domagać się ,,zwolnienia tempa”. Dlatego tak ważne jest, aby ciężarna kobieta nie zapominała  o odpoczynku i odpowiedniej regeneracji.

Krwawienie we wczesnym etapie ciąży może być też oznaką, że zdrowie kobiety i dziecka jest zagrożone. Wówczas plamienie może wynikać z :

Niedoboru progesteronu

Progesteron to hormon, który umożliwia prawidłowe zagnieżdżenie się  komórki jajowej oraz odpowiada za otrzymanie ciąży. Jego niedobór we wczesnym etapie ciąży może wywołać poronienie.

Polipów szyjkowych

Krwawienie z pochwy we wczesnym etapie ciąży może wskazywać także na rozwój narośli (polipów) w obrębie szyjki macicy, który najczęściej wynika ze zwiększonego poziomu estrogenów. Polipy szyjkowe mogą wywoływać ból brzucha, powodować dyskomfort i krwawienie.  Jeśli polip znacznie się rozrasta lekarz może podjąć decyzję o jego usunięciu oraz założyć szew szyjkowy. Mniejsze polipy najczęściej usuwają się samoczynnie podczas porodu.

Ciąży pozamacicznej

Krwawienie we wczesnym etapie ciąży może również zwiastować rozwój ciąży pozamacicznej, czyli takiej, która występuje w wyniku zagnieżdżenia się komórki jajowej poza obszarem macicy, np. w jajniku lub jajowodzie. Poza występowaniem brunatnych krwawień z pochwy o ciąży pozamacicznej mogą także świadczyć nudności i parcia na stolec. Tego typu ciąża może samoistnie zakończyć się poronieniem, jednak w niektórych przypadkach (gdy życie kobiety jest zagrożone) zaleca się interwencję operacyjną, która ma na celu jej usunięcie.

Poronienie

Jeśli oprócz plamienia pojawiają się bóle krzyża, podbrzusza oraz skurcze macicy może oznaczać to wczesne poronienie. Niekiedy da się je powstrzymać za pomocą wdrożenia (w możliwie jak najszybszym czasie od pojawienia się pierwszych objawów) leków rozkurczowych.

Plamienia we wczesnym etapie ciąży – co należy zrobić?

Gdy ciężarna kobieta zaobserwuje u siebie plamienie lub krwawienie z pochwy powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań i poznania przyczyny plamień. Ponadto zaleca się unikanie aktywności fizycznej i  podnoszenia ciężkich rzeczy, które mogą nasilać objawy. Ciężarna kobieta nie powinna  również zapominać o zachowywaniu odpowiedniej higieny intymnej przy użyciu hypoalergicznych i delikatnych środków myjących.

 

TAGI: ciąża, jak zajść w ciążę

 

0 komentarzy

, Co oznacza plamienie we wczesnej ciąży, Naturalna Płodność
, Co oznacza plamienie we wczesnej ciąży, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Co oznacza plamienie we wczesnej ciąży, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »