Jaki jest najlepszy wiek dla kobiety, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko

Jaki jest najlepszy wiek, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko

Jaki jest najlepszy wiek, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko

Decyzja o posiadaniu potomstwa to indywidualna kwestia każdej kobiety.  Emocjonalna gotowość do bycia matką, poziom stabilizacji życiowej, poczucie satysfakcji w związku… to tylko nieliczne czynniki, które mają wpływ na decyzję kobiety, aby zajść w ciążę.

U niektórych decyzja o posiadaniu potomstwa zostaje podjęta już ok. 20 roku życia, inne kobiety decydują się na dziecko ok 35-40 roku życia. W dzisiejszych czasach co raz częściej kobiet przekłada decyzję o zajściu w ciążę i posiadaniu dziecka na późniejszy etap życia. Ścieżka rozwoju osobistego i  pragnienie zaistnienia na rynku pracy niestety nie zawsze współgra z zegarem biologicznym. Najnowsze badania amerykańskich naukowców wskazują, jaki jest najbardziej optymalny wiek, aby zajść w ciążę i zostać matką.

Pomimo tego, że okres po 20 roku życia można uznać za najlepszy pod względem biologii moment na zajście w ciążę, rzadko kiedy kobieta w tak młodym wieku decyduje się na potomstwo. W życiu większości młodych kobiet jest to czas rozpoczęcia studiów, uniezależniania się od rodziców, poszukiwania pierwszej pracy lub rozpoczęcia kariery zawodowej. Poza tym niewiele kobiet jest już w tym momencie życia w wystarczająco stabilnej relacji z partnerem.

Okres między 20-25 rokiem życia to dopiero czas budowania trwałych związków uczuciowych, osiągania równowagi finansowej oraz niezależności mieszkaniowej. To niezbędne elementy, które pozwalają młodym rodzicom z poczuciem spokoju i stabilności przyjąć nowego członka rodziny.  Tymczasem średnia wieku kobiet decydujących się zajść w ciążę z pierwszym dzieckiem z roku na rok zwiększa się. Jeszcze ok. 20 lat temu statystyczna Polka rodziła dziecko w wieku 24 lat, aktualnie na zajście w ciążę i pierwsze dziecko w naszym kraju kobiety decydują się między 27 a 30 rokiem życia.

Na przekór pragnieniom realizacji zawodowej wychodzą doniesienia z najnowszych badań amerykańskich naukowców dotyczących jakości komórek jajowych, kluczowych dla kobiecej płodności.  Badania wskazują,  że u kobiet po 40 roku życia co raz większa liczba komórek jajowych  posiada wady genetyczne. W związku z czym wiele kobiet ma trudności zajść w ciążę, a jeśli do tego już dochodzi bardzo często okazuje się, że ciąża kończy się porodem przedwczesnym lub poronieniem.  Nie oznacza to jednak, że u kobiet młodych – między 25 a 30 rokiem życia nie występują tego typu trudności, jednak pojawiają się one znacznie rzadziej. 

Pomimo wielu czynników, które opóźniają moment posiadania potomstwa biologia pozostaje nieubłagana. Kobieca płodność wraz z wiekiem zmniejsza się, w szczególności po 35 roku życia. Szansa na zajście w ciążę  po 40 roku życia wynosi zaledwie kilka procent.

Przeczytaj także:

Czy dni płodne mogą zaczynać się zaraz po okresie?
Ciąża po antykoncepcji hormonalnej

 

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

zajść w ciążę, Jaki jest najlepszy wiek, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, Naturalna Płodność
zajść w ciążę, Jaki jest najlepszy wiek, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
zajść w ciążę, Jaki jest najlepszy wiek, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »