Czy z endometriozą można zajść w ciążę?

Czy z endometriozą można zajść w ciążę?

Czy z endometriozą można zajść w ciążę?

Endometrioza to stan, w którym błona śluzowa macicy rośnie poza nią. Może się to dziać wokół jajników, jajowodów czy miednicy, a także rozprzestrzeniać się w inne okolice ciała. Powoduje to wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym blizny i zrosty. Może to utrudnić poczęcie, ale nie jest to niemożliwe. Czy przy endometriozie można zajść w ciążę?

Jakie są objawy endometriozy?

Niektóre z objawów endometriozy obejmują:

  • ból brzucha lub miednicy,
  • bolesne, ciężkie lub nieregularne miesiączki,
  • ból podczas korzystania z toalety i w trakcie seksu,
  • zaparcia,
  • biegunkę,
  • wzdęcia,
  • zmęczenie.

Jak endometrioza może wpływać na płodność?

Wiele kobiet z endometriozą zachodzi naturalnie w ciążę, ale niektóre z nich mogą mieć problemy z poczęciem.

Aby zajść w ciążę, komórka jajowa musi zostać uwolniona z jednego z jajników. Następnie gameta przechodzi przez jajowód. Większość komórek jajowych łączy się z plemnikiem w jednym z jajowodów. Następnie zapłodniona komórka jajowa przyczepia się do błony śluzowej macicy, gdzie wyrośnie zarodek.

Endometrioza może rozprzestrzenić się na jajniki i wytworzyć cysty. To powoduje niepłodność poprzez blokowanie uwolnienia komórki jajowej z jej pęcherzyka lub przejścia komórki jajowej do jajowodu.

Przerost tkanek błony śluzowej może powodować zrosty, czyli blizny, które tworzą się między tkankami wewnątrz ciała i powodują ich sklejanie. Może to uniemożliwić komórce jajowej przedostanie się z jajowodu do macicy lub przedostanie się plemników do gamety.

Ból podczas seksu jest jednym z najczęstszych objawów endometriozy i może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę poprzez zmniejszenie zdolności do odbycia stosunku.

Objawy endometriozy są często zmniejszane za pomocą hormonalnej kontroli urodzeń. W tym przypadku zapobieganie ciąży jest efektem niepożądanym.

Jak endometrioza wpływa na ciążę?

Ciąża z endometriozą może przebiegać pomyślnie i bez komplikacji. Jednak schorzenie niesie ze sobą pewne ryzyko ciąży.

Przy endometriozie istnieje ryzyko poronienia. Jest to spowodowane spadkiem jakości komórek jajowych, a także utrudnieniem zagnieżdżenia się zapłodnionej gamety do macicy. Co więcej, schorzenie może powodować przedwczesny poród.

Endometrioza zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej. Jest to ciąża niezdolna do życia, która występuje, gdy zapłodniona gameta zagnieżdża się poza macicą, zwykle jajowodem.

Próba zajścia w ciążę z endometriozą

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie endometriozę, warto spróbować samodzielnie zajść w ciążę przed podjęciem leczenia. Większość ekspertów radzi, aby starać się o naturalne poczęcie przez sześć miesięcy (zamiast 12 miesięcy zalecanych innym kobietom). Jeśli nie zajdziesz w ciążę w tym czasie, należy porozmawiać ze specjalistą ds. płodności.

Próbując zajść w ciążę, istotne jest, aby wziąć pod uwagę ogólne czynniki związane ze zdrowiem i stylem życia, które mogą być pomocne dla każdego, kto próbuje począć. Obejmują one:

  • zdrową i zróżnicowaną dietę,
  • przyjmowanie witamin prenatalnych,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • znalezienie działań, które pomagają złagodzić stres, takich jak głębokie oddychanie czy joga.

Skuteczność leczenia niepłodności związanej z endometriozą zależy od wieku, stadium choroby, czynników ryzyka schorzenia, kosztów leczenia i osobistych wyborów.

Same leki na płodność nie są zwykle stosowane u kobiet z endometriozą, które chcą zajść w ciążę. Nie poprawiają znacznie wskaźników ciąż w porównaniu z tymi, próbującymi począć naturalnie.

Warto pamiętać, że inseminacja domaciczna (IUI) i zapłodnienie in vitro (IVF) to opcje, które można rozważyć, nawet w przypadku endometriozy.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

Translate »