Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Tabletki antykoncepcyjne to najbardziej popularna metoda zapobiegania ciąży. Według wskaźnika Pearla ich skuteczność jest uważana za niezwykle wysoką i wynosi przeciętnie 0,1-1. Niestety, antykoncepcja hormonalna może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, czasem nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Obserwuje się min. podwyższenie cholesterolu u pacjentek a także rozwój niektórych nowotworów czy kamicy żółciowej. Oczywiście nie każda kobieta doświadczy skutków ubocznych, ale warto mieć świadomość możliwych działań niepożądanych. Właśnie z tego powodu bardzo ważne są badania kontrolne i profesjonalna opieka doświadczonego ginekologa.

Tycie a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest wzrost masy ciała- to stwierdzenie nie do końca zgodne z prawdą. Badania pokazują, że nie ma to bezpośredniego powiązania. Wrażenie, że przybieramy na wadze może być co najwyżej skutkiem zatrzymywania wody w organizmie. Najczęściej dzieje się tak tylko na początku zażywania pigułek hormonalnych, aż do momentu ustabilizowania się odpowiednich procesów w organizmie. Trwa to maksymalnie do kilku miesięcy.

Podwyższony poziom estrogenów powiązany z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych może wiązać się ze zwiększonym apetytem. Każdego dnia warto przyglądać się swojej diecie i redukować niepotrzebną dawkę węglowodanów. Jedzmy zdrowo i różnorodnie w ten sposób, by nie musieć liczyć kalorii swoich posiłków. Masa naszego ciała zredukuje się do odpowiedniego poziomu. Nie unikajmy też wysiłku fizycznego, odpowiedni ruch pomaga zachować zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie.

Dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna ogranicza rozwój skutków ubocznych. Obecnie na rynku znajduje się wiele preparatów, które różnią się od siebie składem. Lekarz na podstawie wywiadu i znajomości wyników badań pacjentki ma za zadanie przepisać odpowiedni środek. W momencie nasilonego dyskomfortu spowodowanego przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie osłonowe farmaceutyki.

Przeczytaj także:

Tester Owulacyjny do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kropli śliny. Skuteczność 98%

Diafragma antykoncepcyjna- skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Translate »