Tabletki antykoncepcyjne to jedne z najpopularniejszych środków kontroli urodzeń. Charakteryzują się dużą skutecznością, łatwością w korzystaniu oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Czasami zdarza się, że podczas przyjmowania pigułek pojawia się krwawienie. Co ono oznacza? Jakie są jego powody?
Czym są tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne są stosowane, żeby zapobiegać możliwości zajścia w ciąże. Są niewielkich rozmiarów i stosuje się je doustnie. Trzeba je przyjmować codziennie o tej samej porze, dzięki czemu ich efektywność w działaniu zostaje zachowana. Z tabletek antykoncepcyjnych najczęściej korzystają kobiety, jednak dostępne są również środki dla mężczyzn.
Pigułki posiadają hormony, dlatego nie są polecane dla każdego. Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Różnią się one składem hormonów. Pierwszy typ to tzw. minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe. Zawierają one jedynie progestagen (syntetyczny progesteron). Natomiast drugi rodzaj pigułek to tabletki dwuskładnikowe, które oprócz zawartości progestagenu zawierają również estrogeny.
Głównym celem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zapobieganie możliwości zajścia w ciążę. Dzięki zawartości hormonów pigułki wpływają na zmianę gęstości śluzu szyjkowego, sprawiając, że staje się on gęstszy i mniej przepuszczalny. Takie działanie utrudnia plemnikom przemieszczanie się w stronę komórki jajowej i nie dopuszcza do zapłodnienia. Pigułki mają również wpływ na hamowanie selekcji i wzrostu pęcherzyka Graafa, co powoduje zanik owulacji. Wpływają też na zmianę właściwości endometrium (błony śluzowej macicy), utrudniając implantację zarodkowi w macicy. Z tabletek antykoncepcyjnych można również korzystać w przypadku leczenia zaburzeń hormonalnych, np. gdy występuje intensywny trądzik, bolesne miesiączki czy dotkliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Warto pamiętać, że stosowanie pigułek nie chroni przed możliwością zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku, gdy istnieje ryzyko zakażenia, warto zastosować antykoncepcję mechaniczną (np. prezerwatywy).
W jednym opakowaniu najczęściej znajduje się 28 tabletek, ponieważ tyle dni trwa statystyczny cykl menstruacyjny. Tabletki jednoskładnikowe należy przyjmować codziennie o tej samej porze. To niezwykle istotne, ponieważ posiadają niską zawartość hormonów i opóźnienie w przyjęciu pigułki nie może przekraczać 3 godzin. Jeśli opóźnienie będzie dłuższe może zostać zaburzony efekt antykoncepcyjny. Minipigułki przyjmuje się codziennie aż do ukończenia blistra. Potem należy sięgnąć po kolejne opakowanie.
Tabletki dwuskładnikowe najczęściej spotyka się w schemacie 21+7. To oznacza, że w opakowaniu znajduje się 28 pigułek, z których 21 zawiera aktywne hormony i działa antykoncepcyjnie. Pozostałe 7 pigułek daje tzw. efekt placebo. Są one nieaktywne, czyli nie zawierają hormonów i w trakcie ich przyjmowania organizm ma przerwę od dostarczania kolejnych dawek hormonalnych. Trzeba zaznaczyć, że podczas 7-dniowej przerwy działanie antykoncepcyjne jest zachowanie. Można wówczas zaobserwować plamienie z odstawienia.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest wysoka. Oblicza się ją według wskaźnika Pearla, który pozwala określić, ile aktywnych seksualnie kobiet na 100 zachodzi w ciążę pomimo stosowania danej metody antykoncepcyjnej. Im niższy indeks wskaźnika Pearla, tym większa efektywność antykoncepcji. Dla minipigułek wskaźnik Pearla wynosi w przypadku idealnego stosowania – 0,5 i w rzeczywistości – 3,0. Natomiast dla tabletek dwuskładnikowych jest to analogicznie – 0,1 i 7,6.
Trzeba zaznaczyć, że na efektywność danej metody wpływa wiele czynników. Przede wszystkim warto postępować zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką. W niej będą się znajdować niezbędne informacje np. jak postępować w przypadku pominięcia pigułki czy jakie są możliwe skutki uboczne stosowania tej metody antykoncepcji.
Jakie są powody krwawienia w trakcie cyklu podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?
Przede wszystkim krwawienie międzymiesiączkowe, czyli niezwiązane z menstruacją, może pojawić się na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej. Organizm potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do dostarczanych mu substancji. Może wówczas występować plamienie czy mało intensywne krwawienie. Jeśli jest ono intensywne lub występuje dłużej niż 3 miesiące, należy zgłosić się do lekarza.
Kolejnym powodem krwawienia w trakcie cyklu podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest wspomniane krwawienie z odstawienia. Występuje ono w przypadku korzystania z tabletek dwuskładnikowych, w przerwie pomiędzy przyjmowaniem kolejnej dawki hormonów. Nie należy go mylić z miesiączką. Jest ono mniej intensywne, krótsze i mniej bolesne niż okres.
Krwawienie może również informować o poważnych dolegliwościach zdrowotnych. Przyczyny mogą być czysto ginekologiczne np. występowanie polipów, mięśniaków macicy, zmian nowotworowych czy urazów układu rozrodczego, a także nadżerki szyjki macicy. Może również informować o zakażeniu się chorobą przenoszoną drogą płciową np. chlamydią czy rozwoju chorób jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników (PCOS). Powodów można się również dopatrywać w ewentualnym zajściu w ciążę, ponieważ tabletki antykoncepcyjne nie chronią w stu procentach przed możliwością zapłodnienia. Krwawienie może również świadczyć o rozpoczęciu okresu perimenopauzy czy menopauzy.
Jeśli krwawienie jest intensywne i utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza. Może ono świadczyć o rozwoju czy występowaniu poważnych dolegliwości zdrowotnych. Warto również zwracać uwagę na to, czy pojawiają się inne niepokojące objawy np. ból brzucha, niepokojąca wydzielina z pochwy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zawroty głowy, gorączka.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu