Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim warto zastanowić się jaka forma jest odpowiednia. Decyzję o rozpoczęciu korzystania ze środków antykoncepcyjnych warto podjąć po wizycie u ginekologa, który przedstawi wady oraz zalety danych metod.
Jak działa antykoncepcja?
Antykoncepcja jest zbiorem metod, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie przed nieplanowaną ciążą. Niektóre formy antykoncepcji (prezerwatywy) dodatkowo chronią przed możliwością zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową czy złapania infekcji intymnej.
Antykoncepcję dzieli się na cztery rodzaje w zależności od metody działania. Wyróżnia się antykoncepcję hormonalną, chemiczną, mechaniczną oraz naturalną. Każdy rodzaj zapewnia kontrolę płodności, jednak jest oparty na innych mechanizmach.
Warto pamiętać, że nie ma w 100 procentach skutecznej metody antykoncepcyjnej. Nawet podczas stosowania danej formy może zdarzyć się, że dojdzie do zapłodnienia. Dlatego warto zachować ostrożność nawet podczas korzystania z antykoncepcji.
Jaki jest wpływ antykoncepcji na wagę?
Najczęściej obawa dotycząca tycia dotyczy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Zmiana masy ciała miałaby być związana z zawartością hormonów (progestagenu oraz estrogenu) w pigułkach. Faktycznie, kiedyś przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych mogło wiązać się z utratą albo przybieraniem kilogramów. Jednak obecnie produkuje się tabletki antykoncepcyjne nowej generacji, które nie mają bezpośredniego wpływu na tycie czy odchudzanie.
Zmiana masy ciała jest sprawą indywidualną. Nie jest ona jednak zależna od korzystania z danego typu antykoncepcji. Zależy od różnych czynników m.in. diety, aktywności ruchowej, stanu zdrowia czy predyspozycji organizmu. Wpływ antykoncepcji nie jest jednak obojętne dla organizmu. Oprócz działania antykoncepcyjnego można zaobserwować występowanie skutków ubocznych np. bóle głowy, nudności, spadek libido czy tkliwość piersi.
Jednak należy pamiętać, że samo przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest niewystarczające, żeby spowodować wzrost masy ciała. Samodzielnie pigułki nie wywierają takiego wpływu na organizm. Tycie może wiązać się z prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia np. nieprawidłową dietą czy zbyt małą ilością ruchu. Wówczas przyjmowane środki hormonalne mogą zwiększyć uwidocznienie efektu zaniedbania ciała oraz skutkować tyciem.
W niektórych przypadkach tabletki antykoncepcyjne mogą powodować pobudzenie apetytu oraz zatrzymanie się wody w organizmie. Na skutek przyjmowania estrogenów może dojść do zmniejszenia metabolizmu tkanki tłuszczowej. Najczęściej wystarczy niewielka korekta nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej, żeby organizm wrócił do dawnej wagi.
Co więcej, niezwykle istotny jest dobór odpowiednich tabletek hormonalnych. W przypadku złego dostosowania do organizmu pigułki mogą powodować zmiany wagi. Doborem zajmuje się lekarz, który dzięki informacjom uzyskanym po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz znajomości historii choroby pacjenta, może dobrać odpowiednie pod względem składu tabletki.
Podsumowując, zmiana wagi ciała jest w większości zależna od nieprawidłowych nawyków, a nie od rodzaju przyjmowanych środków. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów czy dolegliwości należy udać się do specjalisty.
Przeczytaj także:
Inteligentny monitor płodności na smartfon wyznacza dni płodne i niepłodne na podstawie kropli śliny
Komputer cyklu cyclotest do wyznaczania dni płodnych i owulacji