Co to jest Antykoncepcja Niecodzienna. Czy jest Skuteczna? Jakie ma zalety i wady?
Kiedy magazyn Polityka ogłosił, że w ścisłej czołówce wynalazków XX wieku była pigułka antykoncepcyjna – nikt się nie zdziwił, bo bez wątpienia zrewolucjonizowała całe życie seksualne. Wprowadziła w zupełnie inny wymiar kobiecą antykoncepcję. Chwilowo kalendarzyk małżeński odszedł w zapomnienie – choć na niedługo, ponieważ wiek później wrócił, ale w odsłonie nowoczesnych, naturalnych metod zabezpieczania się przed ciążą.
Pigułka antykoncepcyjna dała kobietom niezależność i wolność seksualną z maksimum skuteczności, jaka była w tamtych latach możliwa. Oczywiście, na przełomie wieków, aż do dnia dzisiejszego zmieniała się pod względem składu i ilości hormonów, tak by ograniczyć do minimum ewentualny, negatywny wpływ na organizm. Jednak w momencie “pigułkowego bum” pewne skutki uboczne nie były znane tak jak dzisiaj, a jeśli nawet, to kobiety potrafiły przymknąć na nie oko, bo skuteczność i niezależność wydawały się być warte tej ceny. Co tam tycie, czy obniżone libido przy niczym nieograniczonym seksie, o którym nasze prababcie mogły jedynie pomarzyć.
XX wiek był wiekiem pigułki antykoncepcyjnej, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy dzisiaj jednak jest ona również numerem jeden wśród dostępnych obecnie metod antykoncepcyjnych?
26 września to Światowy Dzień Antykoncepcji, podczas którego organizowane są liczne konferencje, na których jest okazja do ważnych dyskusji. W tym roku pojawiły się głosy, że XXI wiek będzie należał do niecodziennej antykoncepcji, czyli takiej, o której nie trzeba pamiętać każdego dnia, o konkretnej godzinie. Oznacza to, że tabletka antykoncepcyjna musi ustąpić pierwszego miejsca innym metodom. Wszystko związane jest z postępem nauki, medycyny, świadomości kobiet na temat obciążeń związanych z przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Pigułka jest szczególnie krytykowana za obciążenie układu pokarmowego i wątroby, spadek libido, tycie, zatrzymywanie wody w organizmie i huśtawkę hormonalną – mimo iż ilość hormonów w obecnych tabletkach jest ograniczana do minimum.
Dzisiejsza kobieta, w porównaniu z tą XX wieczną zmieniła nie tylko strój i fryzurę, ale przede wszystkim swój tryb życia, poszła do pracy, na siłownię, jednocześnie opiekuje się dziećmi i zajmuje domem, przez co jej grafik jest zapełniony co do sekundy. W tym codziennym biegu obowiązek pamiętania o pigułce i przyjęcia jej co do godziny bywa uciążliwy.
Ponadto dzisiejsza moda na bycie healthy – swoją drogą bardzo pozytywna moda – również zrobiła swoje i społeczna świadomość konsekwencji, które niesie ze sobą sztuczne hamowanie owulacji jest znacznie większa, niż w wieku poprzednim.
Na tapecie jest również temat niepłodności i problemów z poczęciem dziecka przez dłuższy czas, co niektóre grupy lekarskie, czy naukowe wiążą ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Tak, czy inaczej, nikt nie lubi ryzykować w związku z tak poważnym tematem.
Wszystkie wymienione elementy, takie jak:
– zmiana trybu życia współczesnej kobiety,
– życie w piegu, pośpiechu, łączenie wielu obowiązków,
-zwiększona świadomość wpływu tabletek antykoncepcyjnych na organizm,
– moda na życie zgodne z harmonią własnego organizmu
wpłynęły na to, że pigułka antykoncepcyjna zakończyła swój złoty wiek. Nie oznacza to jednak, że kobiety przestały ją stosować – przeciwnie, nadal jest jedną z najpopularniejszych metod, na które decydujemy się w gabinecie ginekologicznym.
Zmieniło się jednak to, że współczesne kobiety zaczęły poszukiwać antykoncepcyjnych alternatyw, które nie wymagają codziennej aplikacji, mają mniejszy wpływ na funkcjonowanie organizmu lub są całkowicie naturalne. Stąd też na tegorocznej konferencji z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji uznano, że wiek XXI będzie spod znaku takich metod, które omijają większość wad pigułki. Będą to zatem przede wszystkim: plastry, zastrzyk antykoncepcyjny, pierścień dopochwowy, implant oraz wkładka wewnątrzmaciczna. Do łask również wracają naturalne metody zapobiegania ciąży, ale w nowoczesnej odsłonie – opierające się na bardziej wiarygodnych pomocach, niż kalendarzyk chowany pod poduszką. Za pomocą dostępnych dzisiaj testerów owulacyjnych ze śliny lub dobrej jakości komputerów cyklu, kobiety mogą ustalić na jakim etapie cyklu menstruacyjnego się obecnie znajdują i czy to bezpieczny czas na współżycie bez zabezpieczeń. Są to metody jak najbardziej naturalne, nie ingerujące w funkcjonowanie organizmu, przez co w 100% bezpieczne i okazuje się, że również bardzo skuteczne.
Co do pozostałych metod, takich jak plaster, zastrzyk, wkładka itd. częstotliwość ich wymiany rozciąga się od jednego razu w tygodniu w przypadku plastrów, zastrzyku raz na trzy miesiące, czy wkładki domacicznej zmienianej raz na kilka lat. Mimo, że większość z nich także zawiera hormony, to nie przedostają się one do układu pokarmowego, przez co nie obciążają wątroby. Nie trzeba o nich pamiętać codziennie, co jest bardzo dużym udogodnieniem. Nieplanowane ciąże często związane są z pominięciem przyjęcia tabletki lub zbyt późnym rozpoczęciem nowego opakowania – wtedy niebezpieczeństwo, kolokwialnie mówiąc, wpadki, jest największe. Ponadto wymienione wyżej metody nie wpływają w takim stopniu jak pigułki na obniżenie libido, suchość pochwy, czy też tycie.
Naukowcy i lekarze podkreślają jednak, że wybór antykoncepcji jest sprawą niezwykle indywidualną i musi być odpowiednio dopasowany pod kątem stylu życia, zdrowia i upodobań kobiety. Nie ma jednej, najlepszej metody, ponieważ każda z nas jest inna i potrzebuje subiektywnego rozwiązania w tym zakresie. Być może kolejny wiek przyniesie nam kilka nowych metod, które zrewolucjonizują świat, tak jak niegdyś pigułka, ale do tego czasu nauka i medycyna uzbroiły nas w spory wachlarz metod, które skutecznie chronią przed miłą, ale nieplanowaną, dwukreskową niespodzianką.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi