cyclotset-myway-krzywa-cyklu-501x334Zastanawiasz się, czy naturalne metody antykoncepcyjne są skuteczne? Sprawdź, czy będą odpowiednie dla ciebie!

Każda kobieta chciałaby korzystać z takiej metody antykoncepcyjnej, która jest zarówna skuteczna, jak i naturalna, czyli taka, która nie ingeruje w żaden sposób w funkcjonowanie organizmu. Wiele pań jednak sądzi, że nie można w pełni pogodzić tych dwóch rzeczy, gdyż antykoncepcja hormonalna nigdy nie będzie naturalna, a z kolei naturalne metody zapobiegania ciąży nie są odpowiednio skuteczne. Z tą pierwszą tezą  trzeba się z oczywistych względów zgodzić, natomiast druga kwestia jest już sprawą sporną i można nad nią ( a nawet trzeba) polemizować.

Mamy kilka metod naturalnych do wyboru, które obowiązują od wielu lat. Decydując się dzisiaj, na którąś z nich możemy dodatkowo wspomagać się specjalistycznym, lecz bardzo prostym i stworzonym do domowego użytku sprzętem (komputery cyklu lub testery owulacyjne), który znacznie podnosi ich skuteczność.

 

Do klasycznych, naturalnych metod zaliczamy:

 

Metoda termiczna

Związana jest z codziennym pomiarem temperatury ciała, najlepiej zaraz po przebudzeniu.  W trakcie owulacji  można zaobserwować wzrost temperatury, który utrzymuje się do ok. trzech dni i oznacza dni płodne.

 

Metoda objawowa

Opiera się na obserwacji śluzu szyjkowego, który przed owulacją jest kleisty i mętny, a w trakcie owulacji staje się przezroczysty i rozciągliwy. Jednak różne zewnętrzne czynniki mogą wpływać na konsystencję śluzu, co znacznie utrudnia obserwację i może zniekształcać jej wynik.

 

Metoda objawowo-termiczna

Jest to najbardziej precyzyjna naturalna metoda, gdyż łączy obserwację temperatury ciała z obserwacją śluzu szyjkowego. Do pomiarów temperatury można korzystać z termometru, ale zdecydowanie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem są bardziej czułe przyrządy, w tym skuteczne i polecane monitory cyklu, np. Cyclotest 2 plus oraz Cyclotest Baby.

 

Przyjęło się jednak mówić, że naturalne formy antykoncepcji są mało skuteczne. I rzeczywiście, na pierwszy rzut oka, jeśli porównamy metody pod kątem Indeksu Pearl’a to mają dość wysoki współczynnik nieplanowanych ciąż:

Metoda kalendarzykowa: 20

Metoda objawowa: 20

Metoda termiczna: 1-3

Metoda objawowo-termiczna:   0,8-2,6

 

 

 

Są to jednak podstawowe, naturalne formy zabezpieczeń, z których korzystały nasze babcie i prababcie. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, w momencie gdy pod uwagę weźmiemy nowoczesne środki, które pomogą nam w korzystaniu z naturalnych metod i tym samym znacznie zwiększą ich skuteczność.  Dzisiaj z pomocą idą kobiecie komputery cyklu i testy owulacyjne. Te pierwsze, np. Cyclotest 2 plus oraz Cyclotest myWay  bazują na metodzie objawowo-termicznej, dokładnie analizując i interpretując wskaźniki płodności. Znacznie ułatwiają w określaniu dni płodnych i niepłodnych, ponieważ stają się osobistym monitorem kobiecej owulacji biorącym pod uwagę różne wskaźniki biologicznych procesów ciała. Ich skuteczność dochodzi nawet do 99%, a Indeks Pearl’a wynosi 2.

Natomiast testery owulacyjne nie muszą służyć jedynie jako środki do ustalania dni płodnych, w celu zajścia w ciążę, tak jak przyjmowało się do tej pory. Analogicznie można wykorzystywać niektóre z nich, jako wskaźnik, który pokaże nam, kiedy zachowywać wstrzemięźliwość seksualną lub dodatkowo się zabezpieczać, aby nie doszło do zapłodnienia. Przykładem takiego testu jest test ze śliny Afrodyta.

Skuteczność samych w sobie naturalnych metod antykoncepcji może nie jest najwyższa, ale wspomagana przez dodatkowe narzędzia takie jak, np. testery owulacyjne, monitory cyklu – znacznie wzrasta. Wymaga regularności, systematyki, cierpliwości  i chęci poznania swojego ciała. Dzięki temu jednak unikniemy sztucznego ingerowania w funkcjonowanie całej gospodarki hormonalnej, co czynią tabletki antykoncepcyjne. Organizm odwdzięczy się wtedy zdrowiem, harmonią, ponieważ nie doświadczamy żadnych skutków ubocznych, które mogą się pojawić przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji, np. takich jak: obniżenie libido, tycie, nadmiar wody w organizmie, plamienia śródcykliczne itd. Stąd też naturalne metody antykoncepcyjne są dobre dla kobiet, które mają problemy ze zdrowiem i niewskazana jest dla nich hormonalna antykoncepcja. Ponadto wiele pań decyduje się na „naturę” ze względów religijnych, czy wyznaniowych. Najczęściej też są to kobiety żyjące w stałych związkach, ze stałym partnerem, ponieważ należy pamiętać, że jedynie prezerwatywa może stanowić barierę dla niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą płciową. Żadna inna forma, czy to hormonalna, czy naturalna – nie są w stanie nas zabezpieczyć w tym zakresie.

, Zastanawiasz się, czy naturalne metody antykoncepcyjne są skuteczne? Kto powinien je stosować!, Naturalna Płodność
, Zastanawiasz się, czy naturalne metody antykoncepcyjne są skuteczne? Kto powinien je stosować!, Naturalna Płodność
, Zastanawiasz się, czy naturalne metody antykoncepcyjne są skuteczne? Kto powinien je stosować!, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »