Prezerwatywy należą do najpopularniejszych metod antykoncepcji. Są ogólnodostępne i tanie. Należy jednak pamiętać, że żeby zapewnić maksymalną skuteczność, trzeba dobrać odpowiedni rozmiar.
Czym są prezerwatywy?
Prezerwatywy są mechaniczną formą antykoncepcji. Ich zadaniem jest uniemożliwienie zapłodnienia, czyli połączenia plemników z dojrzałą komórką jajową. Co więcej, zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wykonuje się je z cienkiego lateksu, jednak wówczas mogą uczulać. W przypadku alergii na lateks poleca się zakup prezerwatyw z syntetycznej żywicy, poliizoprenu czy poliuretanu. Głównie można spotkać się z prezerwatywami dla mężczyzn, jednak można znaleźć i ich odpowiedniki dla kobiet. Wybór odpowiedniego modelu należy dostosować do indywidualnych zapotrzebowań pary np. potrzebnego rozmiaru.
Prezerwatywy – jakie są rozmiary i modele?
Rozmiar prezerwatywy najczęściej widnieje na opakowaniu. Podaje się go w milimetrach. Najpopularniejszy jest uniwersalny rozmiar, czyli 53-56 mm. Taki rozmiar powinien być dostosowany do średniej budowy anatomicznej Polaków. W przypadku gdy producent podaje oznakowanie literowa (S, M, L, XL itp.), warto przeczytać szczegółową informację na opakowaniu albo stronie internetowej producenta, ponieważ u poszczególnych marek rozmiary mogą się różnić.
Tabela rozmiarów prezerwatyw prezentuje się następująco:
- Prezerwatywy o średnicy 47 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka od 9,5 do 10 cm
- Prezerwatywy o średnicy 49 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka od 10 do 11 cm
- Prezerwatywy o średnicy 53 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka od 11 do 11,5 cm
- Prezerwatywy o średnicy 56 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka od 11,5 do 12 cm
- Prezerwatywy o średnicy 60 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka od 12 do 13 cm
- Prezerwatywy o średnicy 64 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka do 13 do 14 cm
- Prezerwatywy o średnicy 69 mm – dla mężczyzn o obwodzie członka od 14 do 15 cm
Przy wyborze odpowiedniej prezerwatywy oprócz rozmiaru można się również kierować jej dodatkowymi właściwościami. Klasyczne kondomy są gładkie, jednak można kupić prezerwatywy z wypustkami. Są one umieszczone na powierzchni gumki, a ich zadaniem jest stymulowanie ścianek pochwy i dostarczanie większej satysfakcji seksualnej kobiecie. Często są nasączone benzokainą, czyli substancją, która osłabia wrażliwość penisa na seksualne bodźce. Ma to na celu wyrównanie tempa stymulacji u partnerów. Dostępne są również prezerwatywy prążkowane. Posiadają wypukłości przypominające pierścienie ciągnące się na całej długości kondoma. Ten rodzaj gumek również zwiększa stymulację.
Można spotkać prezerwatywy smakowe. Najczęściej wykorzystuje się je podczas seksu oralnego, dzięki czemu zapewniają skuteczną ochronę przed możliwością zarażenia się wirusem HIV. Można z nich również korzystać podczas penetracji. Najczęściej spotykane smaki to: truskawkowy, jabłkowy, pomarańczowy, bananowy, czekoladowy, waniliowy, miętowy, coca-cola czy guma balonowa.
Niektóre prezerwatywy posiadają dodatkowy środek plemnikobójczy, dzięki czemu zapewniają ochronę mechaniczną oraz chemiczną. Są nasączone związkami chemicznymi z grupy spermicydów. Substancje mają wpływ na unieszkodliwienie plemników i ograniczenie ich ruchliwości. Co ważne, nie wpływają na uszkodzenie materiału genetycznego, dlatego w przypadku zapłodnienia nie ma ryzyka wystąpienia wad płodu.
Dostępne są również modele prezerwatyw z preparatem nawilżającym, który ułatwia penetrację i zwiększa komfort ich używania.
Prezerwatywy – jak dobrać?
Żeby kondomy dobrze spełniały swoją rolę, muszą być dobrze dopasowane. Gdy będą zbyt duże to mogą się zsuwać, natomiast te za małe – uciskać penisa. Nieprawidłowe dopasowanie zmniejsza odczuwany poziom bezpieczeństwa, a także negatywnie wpływa na satysfakcję seksualną.
Podczas doboru właściwego rozmiary prezerwatyw warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim istotna jest średnica członka. Drugim kryterium wyboru jest długość penisa. Można dokonać pomiaru prącia w stanie pełnego wzwodu, używając zwykłej miarki krawieckiej. Warto wypróbować kilku marek prezerwatyw, żeby sprawdzić, która najlepiej przylega do penisa.
Prezerwatywy – jak bezpiecznie korzystać?
Podczas korzystania z prezerwatyw należy kierować się kilkoma zasadami. Trzeba pamiętać, że to środki jednorazowe, czyli można z nich skorzystać jedynie raz i przy kolejnym stosunku sięgnąć po nowego kondoma. Prezerwatywę należy nałożyć przed stosunkiem płciowym, gdy penis jest w stanie erekcji. Kondom trzeba przyłożyć do główki członka. Czubek gumki należy przytrzymać, a drugą dłonią rozwinąć prezerwatywę na prąciu. Istotne jest, żeby zachować ostrożność i być delikatnym, co pozwoli uniknąć uszkodzenia gumki. W przypadku jakichkolwiek zniszczeń prezerwatywy nie należy nakładać i trzeba wziąć inną.
Gdy kondom jest prawidłowo nałożony, będzie ściśle przylegać do penisa. Na czubku powinna znajdować się wolna przestrzeń, do której po wytrysku trafi sperma. Jeśli w trakcie stosunku prezerwatywa się zsunie, należy dla bezpieczeństwa nałożyć nową. Po wytrysku kondom trzeba przytrzymać u nasady i delikatnie wysunąć prącie z pochwy. Następnie należy zawiązać prezerwatywę, zatrzymując w środku ejakulat. Zużyty kondom wyrzuca się do kosza na śmieci.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet